12/03/2023
Hood BC 22 23 21 30 - 96 -
Hoopers BC 16 14 18 12 - 60 -

Οι Hood υπέταξαν τους -για άλλη μια φορά- «λειψούς» Hoopers!

Το βράδυ της Κυριακής στο Κλειστό Γυμναστήριο Μπουρναζίου, οι Hood BC υποδέχθηκαν τους Hoopers BC, σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Οι Hoopers μέχρι λίγο πριν το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν σίγουρο αν θα συμπληρώσουν πεντάδα, αλλά τελικά κατέβηκαν με 6 παίκτες στο ματς, οι οποίοι τελικά δεν ήταν αρκετοί για να κοντράρουν τους ασταμάτητους Hood BC.

Οι Hoopers είναι γνωστό πως διαθέτουν ποιότητα και αν ήταν πλήρεις στα παιχνίδια τους ίσως και να μην ήταν με το ένα πόδι υποβιβασμένοι, αυτή τη στιγμή. Αυτό φάνηκε στο πρώτο δεκάλεπτο που εφόσον η κούραση δεν ήταν σημαντικό στοιχείο του παιχνιδιού ακόμα, οι Hoopers κατάφεραν να μείνουν πολύ κοντά στο σκορ, αφού το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-16 υπέρ των Hood.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Hood ανέβασαν στροφές και ο Χανιώτης πήρε τη σκυτάλη από τον Milicevic πραγματοποιώντας σπουδαίο παιχνίδι στο σκοράρισμα. Από την άλλη πλευρά ο Μεντζέλος με κάποιες ωραίες προσπάθειες προσπαθούσε να δώσει τον τόνο στους υπόλοιπους για τους Hoopers, αλλά η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα με το ημίχρονο να κλείνει στο 45-30 για τους Hood.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Χανιώτης δεν είχε σκοπό να σταματήσει, ο Στεφόπουλος συνέχισε να κάνει μεγάλη ζημιά στα ριμπάουντ, αλλά οι Hoopers βρήκαν υποστήριξη επιθετικά από 8 πόντους του Κάραλη στο δεκάλεπτο αυτό και κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά περίπου στα ίδια επίπεδα με το δεκάλεπτο να τους βρίσκει πίσω με 66-48.

Κάπου εκεί η κούραση είχε πλέον τον πρώτο λόγο και το τέταρτο δεκάλεπτο έγινε μια παράσταση των Hood με τον Μασουράκη να κάνει «όργια» και τον Χανιώτη να τελειώνει ιδανικά ένα απίθανο παιχνίδι ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 36 πόντους. Το τελικό 96-60 ίσως να αδικεί την προσπάθεια των Hoopers, αλλά με 6 παίκτες όπως μας εκμυστηρεύτηκαν και οι ίδιοι, δε γίνεται δουλειά.

Betsson Mvp του αγώνα ήταν ο Χανιώτης με 36 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασσίστ και 1 μπλοκ!

Οι Hood BC είχαν 31/58 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 7/9 βολές, 54 ριμπάουντ και 36 ασίστ για 10 λάθη. Από την άλλη οι Hoopers BC είχαν 22/52 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 4/6 βολές, 28 ριμπάουντ και 21 ασίστ για 8 λάθη.

Hood BC(Πατσάκας): Μένος 9 (1), Μασουράκης 20 (1), Milicevic 14, Λαύκας 6, Χανιώτης 36 (6), Πρωτόγερος, Σιφναίος, Στεφόπουλος 11

Hoopers BC(Τσεκούρας)Κάραλης 10, Λιόκας 9 (1), Ματθαίος 12 (2), Μεντζέλος 18, Τσεκούρας 6 (1), Λυγερός 5