28/10/2020
Hoopers BC 13 28 25 10 - 66 -
Draft Fathers 12 16 10 26 - 64 -

Οι Hoopers ήρθαν για να μείνουν!

Με σούπερ εμφάνιση, ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, και έχοντας στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα, οι Hoopers επικράτησαν των Draft Fathers στο Basketaki Arena με 66-64 και έκαναν το 3/3 στον δεύτερο όμιλο της Development 1.

Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και αρκετή ευστοχία στο ξεκίνημα οι Draft Fathers πήραν προβάδισμα με 4-12 (6′). Όμως έκτοτε δεν σκόραραν πάλι στο πρώτο δεκάλεπτο και οι Hoopers με 9-0 σερί έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 13-12. Ο Λιόκας ήταν εκείνος που άλλαξε το μομέντουμ της ομάδας του με εφτά (σερί) πόντους, ο Σκληράκης ξεχώρισε με έξι πόντους για τους Draft Fathers.

Στην δεύτερη περίοδο οι Hoopers κατάφεραν με επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να ανοίξουν την διαφορά στο +6, 19-13 (12′). Όμως οι Draft Fathers δεν τους άφησαν να ξεφύγουν παραπάνω, μείωσαν πολλές φορές το παιχνίδι στην μία κατοχή και το ημίχρονο τους βρήκε να χάνουν με 31-28. Ο Δημάκης πέτυχε έξι πόντους για τους γηπεδούχους, ο Βρούτσης είχε έξι, όσους και ο Μαστορόπουλος για τους φιλοξενούμενους.

Διαστημικό μπάσκετ από τους Hoopers στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού κυριολεκτικά έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και σκόραραν με μεγάλη ευκολία. Οι Draft Fathers έδειχναν να είναι χαμένοι, ήταν ιδιαίτερα άστοχοι και βιαστικοί στην επίθεση και έτσι οι Hoopers με επιμέρους 25-10 προηγήθηκαν στην λήξη του δεκαλέπτου με 56-38! Έξι πόντους πέτυχε ο Γεωργόπουλος και πέντε ο Κατσάφαρος (με buzzer beater τρίποντο από τα 8 μέτρα) για τους Hoopers, ο Βρούτσης ξεχώρισε με έξι για τους Draft Fathers.

Και ενώ όλα έδειχναν άνετη επικράτηση των Hoopers οι Draft Fathers έβαλαν φωτιά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με ένα αρχικό 0-7 μείωσαν στο 56-45 (33′). Οι Hoopers σκόραραν μετά από πέντε λεπτά στο δεκάλεπτο, οι Draft Fathers πίεσαν σε όλο το γήπεδο, έβαλαν τρίποντα και κατάφεραν να μειώσουν από το 36′ και έπειτα στους -3, 62-59 (39′). Στις τελευταίες επιθέσεις των Hoopers έγιναν φάουλ για βολές τις οποίες τις αξιοποίησαν οι Πορτοκαλί και έφτασαν εν τέλει στην νίκη με 66-64. Ο Ματθαίος έβαλε πέντε πόντους για τους νικητές στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πεπονής με οχτώ και ο Γιαννακός με εφτά οι καλύτεροι στην προσπάθεια ανατροπής των ηττημένων.

Καλύτερος της αναμέτρησης ο Λιόκας με 12 πόντους (5/11 δίποντα, 2/3 βολές), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 2 κλεψίματα. Ο Πεπονής καλύτερος από τους Draft Fathers με 14 πόντους (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/6 βολές), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος.

Συνολικά οι Hoopers είχαν 24/55 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 15/24 βολές, 42 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Draft Fathers είχαν 20/56 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 9/13 βολές, 42 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Hoopers (Τσεκούρας): Καπετανάκης 3, Μπίθας, Σιδέρης 8 (11ρ), Μυστακίδης 6 (7ρ), Γεωργόπουλος 10 (6ρ), Δημάκης 6, Ματθαίος 12 (7ρ), Τσεκούρας 4, Κατσάφαρος 5 (1), Λιόκας 12 (6ρ).

Draft Fathers (Σκληράκης): Γιαννακός 7 (1), Σκληράκης 8 (2), Βλαχοθανάσης 6, Μαστορόπουλος 6, Βρούτσης 22 (10ρ 1τρ), Λαφκίδης, Χριστόφορος 1, Πεπονής 14 (8ρ 1τρ).

Τι μας άρεσε: Η φοβερή τρίτη περίοδος των Hoopers και η παραλίγο ανατροπή των Draft Fathers.