22/09/2022
Chicken Nuggets 17 24 17 16 - 74 -
Hoopers BC 13 16 28 22 - 79 -

Οι Hoopers την νίκη- οι Nuggets τις εντυπώσεις!

Το βράδυ της Πέμπτης 22 Σεπτεμβρίου στο ASH, οι Hoopers ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, γύρισαν τούμπα το ματς και πήραν τη νίκη στο τέλος απέναντι στους πολύ καλούς Chicken Nuggets με 74-79.

Οι Hoopers μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν με τον Σιδέρη να είναι μπροστάρης με 7 πόντους, αλλά οι Νάγκετς ανέβασαν την απόδοσή τους μετά το πεντάλεπτο και κυρίως με τρίποντες βόμβες από Β.Ανδριόπουλο, Α.Ανδριόπουλο και Καπερώνη, πήραν το προβάδισμα με 17 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι στάθηκαν ακόμα καλύτερα και με το δίδυμο Αργυρόπουλου, Καραΐδού να ηγούνται με 5 πόντους έκαστος και τους Β. Ανδριόπουλο, Παππά και Τσιγγίστρα να βρίσκουν τον δρόμο από τα 6.75, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ του 41 – 29. Για τους Οράνιε που κυνηγούσαν συνεχώς το σκορ,ξεχώρισε ο Γκάνης με 6 πόντους και είχε από κοντά τον Γεωργόπουλο με 4.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη περίοδο, έκλεψαν συνεχόμενες μπάλες και με την τριάδα Σιδέρη με 11, Γκάνη με 8 και Γεωργόπουλο με 8 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, πέρασαν μπροστά με 45 – 52. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με το δίδυμο Αργυρόπουλου – Α.Ανδριόπουλου με 5 πόντους και τρίποντο του Μουχλιανίτη, ανέκτησαν το προβάδισμα με 58 – 57.

Το παιχνίδι είναι αρκετά σκληρό στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα λίγο πριν από το τέλος του αγώνα, με τον Αργυρόπουλο να κάνει μεγάλη εμφάνιση με 7 πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και με τον Ματθαίο να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 10 πόντους, πήραν τη νίκη με 74-79.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νεκτάριος Σιδέρης με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαρίλαος Καρακαϊδός με 11 πόντους, 15 ριμπάουντ 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Nuggets είχαν 17/ 40 δίποντα, 10 / 32 τρίποντα, 10 / 17 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι Hoopers είχαν 22 / 44 δίποντα, 4 / 17 τρίποντα, 23 / 41 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Chicken Nuggets (Β.Ανδριόπουλος ): Α. Ανδριόπουλος 9(7ρ.), Β. Ανδριόπουλος 6, Καπερώνης 5, Καρακαϊδός 11(15ρ.), Μουζάκης 4, Μουχλιανίτης 8, Μπακογιάννης 3, Παππάς 3, Τσιγγίστρας 6, Αργυρόπουλος 19.

Ηoopers(Τσεκούρας): Γεωργόπουλος 14, Γιαννίμπας, Γκάνης 20(7 ασίστ), Λιόκας 5(9ρ.), Ματθαίος 15, Μπίθας , Σιδέρης 25(11ρ.), Τσεκούρας, Λυγερός.

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον που είχε ο αγώνας μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.