07/05/2023
Μίνωες 27 21 18 12 - 78 -
Αμόκ 10 13 14 23 - 60 -

Οι καλύτεροι Μίνωες που είδαμε ποτέ !

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Μίνωες σόκαραν την Αμόκ, πραγματοποιώντας την ίσως καλύτερη εμφάνιση της ιστορίας τους, επικρατώντας με 78-60 και παίρνοντας το πρώτο καλοκαιρινό ροζ φύλλο στον 6ο όμιλο της Summer Evolution League. Πολύ μακριά από τον καλό της εαυτό βρέθηκε η ομάδα των Αβαρκιώτη - Δουρακάκη, που γνώρισε δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Με τον Αλτσαντζή (9π.) να οδηγεί και τους Παγώνα (6π.), Γαλίτη (5π.), Γκατζιά (3π.), Παπαστάμο (2π.) και Ν. Αλεξόπουλο (2π.) να τον ακολουθούν, οι Μίνωες βρήκαν από νωρίς τα πατήματά τους, σκοράροντας με μεγάλη συνέπεια και χτίζοντας διψήφιο προβάδισμα ασφαλείας. Πρόβλημα στην άμυνα για την Αμόκ που, παρά την προσπάθεια των Βιγικάκη (4π.), Ορφανού (3π.) και Τσατσάνη (3π.) βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση από τα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 27-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Παπαστάμου συνέχισε να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση, διευρύνοντας ακόμη περισσότερο το υπέρ της προβάδισμα, χάρη στους Αλτσαντζή (9π.), Γαλίτη (6π.), Παπαστάμο (4π.) και Α. Αλεξόπουλο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, η Ανεξάρτητη Μπασκετική Ομάδα Κολωνού βασίστηκε στο κρεσέντο το Αβαρκιώτη (8π.), όμως η εικόνα της ήταν απογοητευτική. Σκορ ημιχρόνου, 48-23.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο, με τους Μίνωες να παραμένουν ανώτεροι, βρίσκοντας στήριγμα στον Παγώνα (11π.) που έκανε ό,τι ήθελε σε αυτό το διάστημα. Βιγικάκης (7π.), Κατσίγαρης (5π.) και Καστρίτης (2π.) τράβηξαν κουπί για τους φιλοξενούμενους που ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο από το -29. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 66-37.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Ο Βιγικάκης (20π.) το πήρε προσωπικά και, θυμίζοντας Klay Thompson (κόντρα στο Σακραμέντο), βελτίωσε σημαντικά την συνολική εικόνα της ομάδας του στο φινάλε. Φυσικά, οι Μίνωες επικράτησαν χωρίς κανένα άγχος και έδειξαν πως έχουν τα φόντα για να πραγματοποιήσουν μια καλή πορεία στο φετινό Summer League!.

Στο τέλος του αγώνα, οι Μίνωες είχαν 24/45 δίποντα, 7/31 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 6 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Αμόκ είχε 10/26 δίποντα, 12/57 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 13 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Γαλίτης με 13 πόντους και φλερτάροντας με το triple-double. Είχε 5/7 δίποντα, ½ τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 5 λάθη και 1 μπλοκ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Βιγικάκης με 33 πόντους και double-double, έχοντας 7/12 δίποντα, 6/12 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ είχε 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Μίνωες (Παπαστάμος) : Αλεξόπουλος Ν. 6, Αλεξόπουλος Α. 2, Αλτσαντζής 20 (2), Βλάχος 3 (1), Γαλίτης 13 (1), Γκατζιάς 5 (1), Μπαχάς, Παγώνας 23 (2), Παπαστάμος 6.

Αμόκ (Δουρακάκης) : Αβαρκιώτης 8 (2), Βιγικάκης 33 (6), Γράψας, Γρηγορίου, Δουρακάκης, Καστρίτης 2, Κατσίγαρης 6 (1), Ορφανός 5 (1), Τσατσάνης 6 (2).

Τι μας άρεσε : Το τρομακτικό πρώτο ημίχρονο των νικητών, αλλά και το φοβερό επιθετικό κρεσέντο του Βιγικάκη στην 4η περίοδο.