03/04/2023
Brazzers 28 19 12 19 - 78 -
Deportivo Faliro 12 12 10 7 - 41 -

Οι καλύτεροι φετινοί Brazzers!

Πολύ κοντά στην παραμονή τους στην Elite League by Betsson βρίσκονται οι Brazzers, καθώς για την 25η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την Deportivo Faliro Mera με 78-41 στο κλειστό του Περιστερίου!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Brazzers στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Κούρογλου, 7 του Δαρδαμάνη, δύο τρίποντα του Μπάρμπα και 5 πόντους του Παπαϊωάννου, βρέθηκαν από νωρίς στο +18, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +16, 28-12. Ο Τόλιας με 6 πόντους και ο Γαρμπής με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 8 πόντους του Χρόνη, 6 του Κούρογλου και 5 του Βαρθολομαίου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 23 πόντων, 47-24. Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο η Deportivo Faliro Mera, με τους Γαρμπή, Κακαλέτρη και Φελλά να πετυχαίνουν από 3 πόντους ο καθένας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 4 νέους πόντους του Κούρογλου, 3 του Παπαϊωάννου και τριποντάκι του Χρόνη, η παρέα του Μπάρμπα διατήρησε την απόσταση ασφαλείας, 59-34. Λίγα πράγματα επιθετικά και στο τρίτο δεκάλεπτο για τους "Ισπανούς", με τον Τόλια να σκοράρει 4 πόντους και τους Μαρινάκη - Ναυπλιώτη να εκτελούν από την περιφέρεια! Σκορ τρίτης περιόδου 59-34!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι Brazzers έφτασαν εύκολα στη νίκη με 78-41, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Παπαϊωάννου, Κούρογλου, Δαρδαμάνη, Σαμπάνη και Αμπάζογλου. Για το συγκρότημα του Μαρινάκη στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Τόλιας και Γαρμπής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/19 βολές, 22/39 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/16 βολές, 12/38 δίποντα 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Betsson mvp των Brazzers ο Κούρογλου με 20 πόντους, έχοντας 4/6 βολές και 8/13 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Deportivo Faliro Mera ο Τόλιας με 13 πόντους, έχοντας 1/3 βολές και 6/9 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Brazzers (Μπάρμπας): Αμπάζογλου 7 (1), Βαρθολομαίος 7 (1), Γιοβάνης, Δαρδαμάνης 9 (1), Κούρογλου 20, Μπάρμπας 6 (2), Παπαϊωάννου 14, Σαμπάνης 4, Χρόνης 11 (3)

Deportivo Faliro Mera (Καπατσώρης): Βλάχος, Γαρμπής 12, Δήμτσος 4, Κακαλέτρης 3, Μαρινάκης 3 (1), Κομνηνός, Κορωνιός, Ναυπλιώτης 3 (1), Τόλιας 5, Φελλάς 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό πρώτο μέρος των Brazzers!