21/04/2023
Saint Pauli 16 14 21 19 - 70 -
Lobsters BC 6 10 16 12 - 44 -

Οι καλύτεροι φετινοί Saint Pauli!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Athens Sports Hall οι Saint Pauli συνέτριψαν τους Lobsters με το εμφατικό 70-44 και ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις τους στη Regular Season. Οι δύο ομάδες ρίχνονται πλέον στη μάχη των Playoffs, έχοντας φυσικά εξασφαλίσει την άνοδό τους στην Evolution League. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σκοράροντας με συνέπεια από νωρίς και όντας αποτελεσματικοί αμυντικά, οι Saint Pauli έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά, βρίσκοντας λύσεις κυρίως από τους Καραμούλα (6π.) και Σαρρή (5π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Lobstes που σκόραραν μόλις 6 πόντους με τους Κουτελά (4π.) και Αποστολάκο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-6.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν πιο ισορροπημένο, με τους Saint Pauli να διατηρούν τα ηνία, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Παντελή (5π.), Λεμονίδη (5π.) και Καραμούλα (4π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Lobsters πήραν σκορ από τους Δόλια (4π.), Κουτελά (2π.), Σαλονικίδη (2π.) και Αποστολάκο (2π.), όμως πήγαν στα αποδυτήρια με -14. Σκορ ημιχρόνου, 30-16.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Οι Saint Pauli, βασιζόμενοι στις επιθετικές ενέργειες των Λεμονίδη (7π.), Καρακαίση (6π.), Μπόζιου (2π.) και Τζοβάρα (2π.) εκτόξευσαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Μακριά από τον καλό τους εαυτό παρέμειναν οι Lobsters, παρά την αξιοσημείωτη προσπάθεια του Κουτελά (8π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 51-32.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Καραμπά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους της και με επιμέρους 19-12 έφτασε εύκολα σε αυτή τη μεγάλη νίκη. Οι Lobsters δεν κατάφεραν να βελτιώσουν ιδιαίτερα την εικόνα τους, γνωρίζοντας την ήττα έπειτα από 9 διαδοχικές επικρατήσεις.

Στο τέλος του αγώνα, οι Saint Pauli είχαν 21/46 δίποντα, 7/30 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Lobsters BC είχαν 13/36 δίποντα, 3/28 τρίποντα και 9/13 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Λεμονίδης με 19 πόντους και double-double, έχοντας 5/12 δίποντα, 2/12 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Κουτελάς με 19 πόντους και double-double, έχοντας 7/14 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/6 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Saint Pauli (Καραμπάς) : Καρακαίσης 14 (1), Καραμούλας 10, Καραμπάς 2, Λεμονίδης 19 (2), Μπασούνας 3 (1), Μπόζιος 5 (1), Παντελής 10 (2), Σαρρής 5, Τζοβάρας 2.

Lobsters BC (Σαλονικίδης) : Αποστολάκος 4, Γλένης 3 (1), Δόλιας 10 (1), Κουτελάς 19 (1), Ντούντος 2, Ραχμάν 4, Σαλονικίδης 2.

Τι μας άρεσε : Η τρομερή ευστοχία των νικητών.