16/12/2022
Sun City Spurs 12 20 18 11 - 61 -
Iguana Pacers 13 12 20 15 - 60 -

Οι καλύτεροι φετινοί Sun City Spurs!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Sun City Spurs (2-4) υποδέχθηκαν τους πρωτοπόρους και αήττητους Iguana Pacers (5-0) για την 7η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Evolution League. Σε ένα ματς για γερά νεύρα, με δυνατές μονομαχίες και άφθονο σασπένς, η ομάδα του Γιάννη Πέλεχα κατάφερε να επικρατήσει με 61-60, χάρη στην εύστοχη βολή του Αλέξανδρου Μελισσάρη σε νεκρό χρόνο. Αήττητο ήταν και πάει για τους Pacers που ετοιμάζονται για την knock out μάχη απέναντι στους Hoopers με φόντο την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παραμένουν σε απόσταση αναπνοής η μία από την άλλη. Μελισσάρης (5π.), Γιουλούντας (4π.) και Καραγιαννάκης (3π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των Σπιρουνιών, ενώ οι Pacers απάντησαν με Γεωργίου (6π.), Μπεκρή (4π.) και Βαλάση (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Spurs παρουσιάστηκαν άκρως βελτιωμένοι επιθετικά. Το επιθετικό κρεσέντο του Μελισσάρη (11π.), αλλά και οι πολύτιμες βοήθειες των Καραγιαννάκη (4π.), Σαπουντζή (2π.) και Καραγιάννη (2π.) επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με +7. Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι φιλοξενούμενοι, παρά την προσπάθεια των Γεωργίου (4π.), Παπαζαχαρίου (3π.), Ανδριώτη (2π.) και Βαλάση (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 32-25.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα με τις δύο ομάδες να μας προσφέρουν όμορφο θέαμα και το επιμέρους σκορ να γράφει 18-20 υπέρ των Iguana. Το μαρκάρισμα του Γεωργίου (11π.) παρέμεινε άλυτος γρίφος για τους Spurs, που βασίστηκαν στην τριπλέτα των Πάλλη (9π.), Καραγιαννάκη (5π.) και Μελισσάρη (4π.). Κάπως έτσι λοιπόν, τα Σπιρούνια χάρη στην επιθετική τους πολυφωνία μπήκαν στην κρίσιμη τελευταία περίοδο με +5. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-45.

Μεγάλη μάχη στο φινάλε ανάμεσα σε δύο ομάδες που θα μπορούσαν ξεκάθαρα να πρωταγωνιστήσουν και σε μεγαλύτερη κατηγορία. Οι μεγάλες προσωπικότητες βγήκαν μπροστά. Γεωργίου (8π.), Βαλάσης (4π.) και Γιαννόπουλος (3π.) από τη μία, Καραγιαννάκης (6π.), Μελισσάρης (2π.) και Φώτος (2π.) από την άλλη οδήγησαν το ματς στις ειδικές καταστάσεις. Όλα έδειχναν ότι πάμε σε έξτρα πεντάλεπτο, όμως το κερδισμένο φάουλ του Μελισσάρη σε νεκρό χρόνο τού έδωσε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Έτσι κι έγινε, ο Αλέξανδρος Μελισσάρης ευστόχησε στην πρώτη βολή και έτρεξε στην αγκαλιά των συμπαικτών για να πανηγυρίσουν την κατάκτηση μια πολύτιμης ψυχολογικά νίκης.

Στο τέλος του αγώνα, οι Sun City Spurs είχαν 13/32 δίποντα, 8/30 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Iguana Pacers είχαν 20/47 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Καραγιαννάκης με 18 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Γεωργίου με 29 πόντους και double-double, έχοντας 10/21 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 3 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Sun City Spurs (Πέλεχας) : Γιουλούντας 4, Καραγιαννάκης 18 (4), Καραγιάννης 3, Μελισσάρης 22 (3), Ντεντόπουλος 1, Πάλλης 9 (1), Σαπουντζής 2, Φώτος 2.

Iguana Pacers (Μπεκρής) : Ανδριώτης 2, Βαλάσης 9 (1), Γεωργίου 29 (1), Γιαννόπουλος 7, Ζαντιώτης, Μπεκρής 7, Παλάσκας, Παπαζαχαρίου 6 (2).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων και το σασπένς στο φινάλε.