LazerWolves 10 20 13 17 - 60 -
Gunners 24 14 12 18 - 68 -

Οι "κανονιές" συνεχίζονται...

Χωρίς να εντυπωσιάσουν με την απόδοσή τους, οι Gunners επικράτησαν των Lazers στο Athens Sports Hall και διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Gunners έδειξαν ότι θα είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση. Με τον Ακουμιανάκη να τραβάει το... κουπί στην επίθεση και τους Καλογιαννίδη και Κογιώνη να ακολουθούν σε απόδοση, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 10-24. Οι Lazers ύστερα από το κακό ξεκίνημά τους, αρχίσαν να προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, όμως έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι Lazers με κάποια ξεσπάσματα στο δεύτερο δεκάλεπτο και καλάθια των Μπελεξή, Κουφόπουλου και Μοσχάκη έριξαν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα, είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Ακουμιανάκη και σε συνδυασμό με την βοήθεια των Πάνια και Κογιώνη, διαμόρφωσαν το υπέρ τους 30-38 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Με... αντεπίθεση διαρκείας στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Lazers κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάστασης και να βάλουν "φωτιά" στο ματς (40-40). Οι Gunners ύστερα από το time out που κάλεσαν εσπευσμένα, επανέφεραν την... τάξη. Έτρεξαν ένα σερι 3-10 και έκανα το σκορ 43-50 ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών.

Οι "κανονιέρηδες" άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκαναν σωστή διαχείριση και με μεγάλα σουτ των Ακουμιανάκη και Κογιώνη έφτασαν στη νίκη με 60-68. Οι γηπεδούχοι με τους Βέλλη, Παπαθωμά και Μπελεξή έκαναν υπερπροσπάθεια για να κάνουν την ανατροπή, όμως το ντεπόζιτο είχε αδειάσει. Το ρεκόρ τους πλέον είναι 4-8 και το μέλλον τους στην Evolution League μοιάζει αβέβαιο.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Πατσίκας με 8 πόντους (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/32 δίποντα, 5/29 τρίποντα και 17/26 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/50 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 13/22 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ.

Lazers (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος, Βέλλης 7 (1) Δημητρακόπουλος 7, Κουφόπουλος 11 (1), Μοσχάκης 5 (1), Μπελεξής 21, Παπαθωμάς 9 (2)

Gunners (Παναγόπουλος): Ακουμιανάκης 22 (2), Ζούρος 1, Καλογιαννίδης 5 (1), Καραμπέτσος 3, Κογιώνης 17, Κωστακιώτης, Πάνιας 12 (2), Παπαγεωργίου, Παπαδόπουλος, Πατσίκας 8, Ραυτόπουλος

Τι μας άρεσε: Το γεγονός ότι οι Lazers δεν παράτησαν στιγμή το παιχνίδι.