26/09/2020
Kourkoutes BC 24 18 17 23 - 82 -
Tornados 8 19 7 10 - 44 -

Οι Kourkoutes είναι έτοιμοι για την D1!

Mε ωραίο μπάσκετ, κατά διαστήματα ασφυκτικές άμυνες και χωρίς να αφήσουν περιθώρια από την αρχή, οι Kourkoutes κέρδισαν τους Tornados με 82-44. Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι δεν έδωσαν δικαιώματα στους αντιπάλους τους και πήραν μεγάλο προβάδισμα, το οποίο με την πάροδο του χρόνου το διεύρυναν. Φυσικά οι Tornados είναι μία νέα ομάδα και δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τους περσινούς πρωταθλητές της D2, καθώς θέλουν χρόνο να βρουν χημεία μεταξύ τους.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για τους Kourkoutes, οι οποίοι με τον Τσάκωνα να κυριαρχεί σε επίθεση και ριμπάουντ πήραν διψήφια διαφορά στα πρώτα πέντε λεπτά, 12-2. Ανάλογη συνέχεια στο πρώτο δεκάλεπτο, με την λήξη του να βρίσκει τους Kourkoutes μπροστά με 24-8! Ο Τσάκωνας έκανε πολύ καλό δεκάλεπτο με 10 πόντους και ο Βεϊσάκης με πέντε για τους γηπεδούχους, ο Ιφτιχάρ πέτυχε έξι από τους οκτώ πόντους των Tornados.

Στην δεύτερη περίοδο οι Tornados κατάφεραν να γυρίσουν την μπάλα πιο εύκολα με αποτέλεσμα να βρουν σκορ με σουτάκια από μέση απόσταση. Οι Kourkoutes άφησαν το γκάζι και έπαιξαν σε πιο χαλαρούς ρυθμούς, χωρίς όμως να δώσουν δικαιώματα στους Tornados να ελπίζουν σε κάτι καλό. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 42-27 με τον Νακόπουλο να πετυχαίνει έξι πόντους με δύο σερί τρίποντα (αφού πρώτα έχασε τέσσερις σερί βολές!) και τον Μανιουδάκη πέντε για τους Kourkoutes, ο Μπαλαφούκης έκανε πολύ καλό δεκάλεπτο για τους Tornados με οκτώ πόντους.

Με όρεξη ξεκίνησαν οι Kourkoutes και το τρίτο δεκάλεπτο και μετά το πρώτο δίλεπτο έτρεξαν σερί 13-2 και ανέβασαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, 57-31 (27′). Οι Tornados δεν μπορούσαν να βρουν λύση στην επίθεση τους και έκαναν απανωτά λάθη. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 59-34 με τον Νακόπουλο να βάζει τέσσερις πόντους και να μοιράζει και τόσες ασίστ και τους Μανιουδάκη και Βασιλόπουλο να έχουν άλλους τόσους. Ο Μπαλαφούκης έβαλε έξι από τους επτά των Tornados.

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο οι Kourkoutes πάρα την διαφορά δεν χαλάρωσαν καθόλου. Είχαν ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και έβγαλαν και ωραίες φάσεις, όπως το alley oop τελείωμα του Τσάκωνα. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε και τρίποντο στην προσπάθεια του να βγάλει alley oop πάσα σε συμπαίκτη του!! Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 82-44 με τον Τσάκωνα να είναι πρώτος σκόρερ με εννέα πόντους για τους νικητές και τον Πλέστη να ακολουθεί με έξι. Για τους ηττημένους ο Παπαδόπουλος είχε τέσσερις.

Καλύτερος της αναμέτρησης ο Νακόπουλος με Quadruple Double (!) καθώς είχε 10 πόντους (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 0/4 βολές), 13 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα,  5 λάθη και 1 μπλοκ. Από πλευράς Tornados ξεχώρισε ο Παπαδόπουλος με 7 πόντους (3/8 δίποντα, 1/2 βολές), 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη και 1 μπλοκ.

Οι Kourkoutes συνολικά είχαν 30/68 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 4/13 βολές, 52 ριμπάουντ (25 επιθετικά), 21 ασίστ, 30 (!) κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Tornados είχαν 19/45 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 3/6 βολές, 36 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 11 κλεψίματα, 32 λάθη και 2 μπλοκ.

Kourkoutes (Αθανασίου): Μεγαγιάννης 2, Δαιμονάκος, Βασιλόπουλος 10 (2), Σαρακηνός 2, Τριανταφύλλου, Πλέστης 13 (1τρ 9ρ), Βεϊσάκης 13, Τσάκωνας 21 (11ρ), Νακόπουλος 10 (2τρ 13ρ 10κλ 11ασ), Μανιουδάκης 11 (8ρ).

Tornados (Βρύσης): Πλεξίδας 4 (9ρ), Παπαδόπουλος 7 (8ρ), Βασιλειάδης 4 (6ρ), Οικονομάκης, Χαντζής 2, Μπαλαφούκης 14, Ιφτιχάρ 13 (1).

Τι μας άρεσε: Η απίθανη παράσταση του Νακόπουλου, που είχε διψήφιο αριθμό σε τέσσερις διαφορετικές στατιστικές.