23/11/2021
Kourkoutes BC 23 28 25 31 - 107 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 8 13 17 14 - 52 -

Οι Kourkoutes έπιασαν 100άρα στην κατηφόρα!

Εύκολο έργο είχαν οι Kourkoutes απέναντι στον αποδεκατισμένο Αρισταίο και πήραν την πιο εύκολη και ευρεία νίκη της σύντομης ιστορίας τους, αφού επικράτησαν με το εμφατικό 107-52.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης φάνηκε πως οι Kourkoutes θέλουν να τρέξουν, όπως συνηθίζουν άλλωστε και πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ με διψήφια διαφορά για το 13-3 (5′). Ο Αρισταίος φάνηκε να μην έχει τις απαραίτητες λύσεις και δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα με το δεκάλεπτο να λήγει 23-8 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Τσάκωνας πρώτος σκόρερ για τους Kourkoutes με εφτά πόντους, ο Σοφούλης έβαλε άλλους τόσους για τον Αρισταίο.

Με 11-0 σερί για τους Kourkoutes ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ να γίνεται 34-8 (13′). Από εκείνο το σημείο όμως ο Αρισταίος βρήκε στόχο στο αντίπαλο καλάθι με μεγαλύτερη συνέπεια και έτσι είδαμε καλάθια εκατέρωθεν. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 51-21 για τους Kourkoutes με τον Καντιώτη να πετυχαίνει εννέα πόντους και τον Βεϊσάκη οχτώ για την ομάδα τους, ενώ για τον Αρισταίο από τέσσερις είχαν οι Μπερκέτης και Βαλεράς.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι Kourkoutes εκτόξευσαν την διαφορά στις παρυφές των 40 πόντων για το 65-26 (25′). Ο Αρισταίος πάλι όμως πήρε μπρος σε εκείνο το σημείο και ξεκίνησε να σκοράρει στο πιο παραγωγικό δεκάλεπτο της ομάδα τους. Το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 76-38 για τους Kourkoutes με τον Τσάκωνα να βάζει οχτώ πόντους και τον Σοφούλη να πετυχαίνει ακόμα εφτά για τους φιλοξενούμενους.