09/04/2023
Kourkoutes BC 20 13 19 17 - 69 -
Flood BC 11 20 13 17 - 61 -

Οι Kourkoutes ξεπέρασαν την «πλημμύρα» και είναι στους 8!

Βράδυ Κυριακής στο στάδιο «Ανδρέας Παπανδρέου» του Περιστερίου και Kourkoutes και Flood θα ανταγωνίζονταν για μια θέση στα προημιτελικά της Master League. Οι δύο ομάδες είχαν κερδίσει από ένα ματς στη σειρά και όλα θα κρίνονταν στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι. Αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος ήταν οι Kourkoutes, παρά την αξιέπαινη προσπάθεια των Flood που ανά διαστήματα φάνηκε να μπορούν να πάρουν το παιχνίδι, αλλά η σταθερότητα της ομάδας του Άρη Σαρακηνού υπερίσχυσε.

Οι Kourkoutes μπήκαν αποφασιστικά στο παιχνίδι έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση και κάνοντας καλή δουλειά στην άμυνα. Από την άλλη οι Flood έδειχναν υπνωτισμένοι, δεν έπαιζαν άμυνα και είχαν την τύχη να έχουν σε εξαιρετικό βράδυ τον Κουσάση, ο οποίος τους κράτησε το ματς με την περίοδο να λήγει 20-11 για τους Kourkoutes.

Στη δεύτερη περίοδο όλα άλλαξαν. Οι Flood εμφανίστηκαν στην άμυνα, πίεσαν πολύ κάθε μπάλα και ο Κουσάσης συνέχισε να «πυροβολεί». Οι Kourkoutes δεν κατάφεραν να βρουν αξιόπιστες λύσεις στην επίθεση, υπέφεραν στο δεκάλεπτο, αλλά κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα τους στο ημίχρονο με 33-31.

Αν υπήρχε κάτι που θα μπορούσε να προβληματίζει τους Flood είναι το γεγονός ότι εκτός του Κουσάση δεν υπήρχε άλλος που να μπορεί να τους προσφέρει σκορ στην επίθεση με συνέπεια. Αυτό ακριβώς ήταν που τους πλήγωσε, καθώς ο Κουσάσης «σίγησε». Από την άλλη Βεϊσάκης και Τσάκωνας έκαναν τη δουλειά για τους Kourkoutes και το δεκάλεπτο έληξε με 52-44 και ανοιχτά μέτωπα για το φινάλε του ματς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ζαφειρόπουλος προσπάθησε να κάνει τα πάντα για να κρατήσει ζωντανούς τους Flood. Μέχρι ένα σημείο το κατάφερε, αλλά δεν ήταν αρκετό. Οι Κουρκούτες βρήκαν μεγάλα σουτ με Βεΐσάκη και Δαβιλά και 2 λεπτά πριν το τέλος ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς αφού προηγήθηκαν με 8 και το παιχνίδι τελειώσε στο 69-61.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γιώργος Βεΐσάκης με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Οι Kourkoutes είχαν 19/49 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 10/18 βολές, 40 ριμπάουντ και 15 ασίστ για 11 λάθη. Οι Flood είχαν 15/49 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 13/22 βολές, 44 ριμπάουντ και 12 ασίστ για 11 λάθη.

Kourkoutes (Αθανασίου): Αθανασίου 8, Βεΐσάκης 20, Δαβιλάς 10 (1), Καντιώτης 9, Λαδιάς 4, Μανιουδάκης 2, Νακόπουλος 3 (12 ριμπ.), Τσάκωνας 13

Flood (Ασπιώτης): Ασπιώτης 1, Βλάχος 4, Γιοπάνος, Γρηγοράκακης 2, Ζαφειρόπουλος 15 (1), Κουσάσης 24 (6), Παγόπουλος 7, Σταματόπουλος 2, Τσάπας 6

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του ματς, το οποίο ήταν συναρπαστικό μέχρι το φινάλε.