02/10/2022
Kourkoutes BC 16 14 21 15 - 66 -
Peristeri Trelleborg 8 15 20 10 - 53 -

Οι Kourkoutes την νίκη, η Peristeri Trelleborg τις εντυπώσεις!

Βράδυ Κυριακής στο κλειστό γήπεδο του Περιστερίου «Ανδρέας Παπανδρέου» οι back to back πρωταθλητές Kourkoutes έδωσαν το πρώτο τους φετινό παιχνίδι υποδεχόμενοι την Peristeri Trelleborg. Το ματς διεξήχθη στα πλαίσια του κυπέλλου και πιο συγκεκριμένα για τον 20ο όμιλο του Basketaki Cup.

Θετικότατο το πρώτο δείγμα για την ομάδα του Άρη Σαρακηνού που κινήθηκε έξυπνα στο μεταγραφικό παζάρι και μόλις αποκτήσει την απαραίτητη ομοιογένεια μοιάζει δεδομένο ότι θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο ακόμη και στη νέα κατηγορία (Master). Μοναδικό σημείο προβληματισμού η απουσία ενός προπονητή από τον πάγκο των ερυθρολεύκων.

Τις εντυπώσεις, ωστόσο, έκλεψε η Peristeri Trelleborg. Η ομάδα του Νίκου Τσίντζα παρουσίασε ένα ιδιαίτερα μαχητικό πρόσωπο, μην αφήνοντας τους δις πρωταθλητές να ξεφύγουν με σημαντική διαφορά σε κανένα σημείο. Γιάννης Τύρος, Σταύρος Δαλέζος και Χάρης Δρακόπουλος ήταν εκπληκτικοί για την Trelleborg που φέτος επέλεξε να μην ενισχυθεί με μεταγραφές.

Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εμφανώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν οι Kourkoutes στο ξεκίνημα. Με τον Τσάκωνα να πρωταγωνιστεί ως συνήθως με 8 πόντους και τους Βεϊσάκη, Λαδιά, Νακόπουλο και Τεστέμπαση να προσθέτουν από 2 έκαστος, οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού. Στην άλλη πλευρά, οι Τύρος (4π.), Δαλέζος Δ. (2π.) και Δρακόπουλος (2π.) κράτησαν τη διαφορά σε λογικά πλαίσια για την Trelleborg. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-8.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Trelleborg, όχι απλώς ήταν περισσότερο ανταγωνιστική, αλλά επικράτησε και στο επιμέρους σκορ με 14-15. Ερχόμενος από τον πάγκο, ο νεαρός guard των φιλοξενούμενων Στ. Δαλέζος ηγήθηκε επιθετικά με 9 πόντους και 1 τρίποντο. Οι Kourkoutes διατήρησαν τα ηνία της αναμέτρησης, σκοράροντας με ικανοποιητική συνέπεια και στηριζόμενοι στους Λαδιά (4π.), Σαρακηνό (3π.), Τσάκωνα (3π.) και Πλέστη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 30-23.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το ποιοτικότερο της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες βρήκαν για τα καλά τον επιθετικό τους ρυθμό, σκοράροντας αθροιστικά 41 πόντους. Τύρος (10π.), Παύλου (8π.) και Δρακόπουλος (5π.) ήταν εκπληκτικοί για την Trelleborg που έδειξε ικανή ακόμη και να περάσει μπροστά. Οι Kourkoutes, ωστόσο, κάθε φορά που οι αντίπαλοι πλησίαζαν είχαν άμεση αντίδραση με βασικούς εκφραστές τους Τσάκωνα (12π.) και Νακόπουλο (5π.) και με έμφαση στο γρήγορο transition. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 51-43.

Στο φινάλε οι Trelleborg πάλεψε με όλες τις δυνάμεις να επιστρέψει ολικά, επιχειρώντας να οδηγήσει το παιχνίδι σε σετ ρυθμό. Οι Kourkoutes έδειξαν ανά διαστήματα να δυσκολεύονται απέναντι στη ζώνη, δεδομένου ότι τα ποσοστά τους στο περιφερειακό σουτ δεν ήταν ικανοποιητικά. Η ομάδα του Σαρακηνού, ωστόσο, σκόραρε με άλλους τρόπους και μάλιστα όσο χρειάστηκε για να απλοποιήσει την υπόθεση νίκη πριν τα κρίσιμα τελευταία λεπτά. Ο Νακόπουλος προσέθεσε ακόμη 5 πόντους στη συλλογή του , ενώ από 2 πόντους μέτρησαν οι Βεϊσάκης, Λαδιάς, Σαρακηνός και Τεστέμπασης για το τελικό 66-53 και την πρώτη νίκη των ερυθρόλευκων για φέτος.

Στο τέλος του αγώνα, οι Kourkoutes είχαν 23/49 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Peristeri Trelleborg είχε 12/45 δίποντα, 6/17 τρίποντα και 11/18 βολές. Μάζεψε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε φυσικά ο Γιώργος Τσάκωνας με 23 πόντους και double-double, έχοντας 9/14 δίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Από την Trelleborg ξεχώρισε ο Γιάννης Τύρος με 17 πόντους και double-double, έχοντας 5/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Kourkoutes BC (Σαρακηνός) : Βεϊσάκης 5, Καντιώτης 2, Λαδιάς 8 (5 ασί.), Νακόπουλος 12 (8ρ., 2 τρ.), Ντιαρά 1 (6ρ.), Πλέστης 2, Σαρακηνός 5 (1), Σουλιώτης 2, Τεστέμπασης 6 (5ρ.), Τσάκωνας 23 (10ρ.).

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας) : Βαγενάς, Δαλέζος Στ. 12 (2), Δαλέζος Δ. 4, Δρακόπουλος 12 (6ρ., 2 τρ.), Παύλου 8, Τάτσης (7ρ.), Τσίντζας, Τύρος 17 (12ρ.).

Τι μας άρεσε : Ορισμένες εντυπωσιακές φάσεις που μας προσέφεραν αμφότερες οι ομάδες, αλλά και το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης.