23/02/2023
Think Digital 12 7 14 13 - 46 -
Patras LakiStars 13 12 20 10 - 55 -

Oi Lakistars φρέναραν το σερί των Think Digital

Με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο άφησαν πίσω τους την ήττα - σοκ από τους Touvlakers οι Lakistars και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, νικώντας τους μέχρι πρότινος αήττητους και πρωτοπόρους Think Digital (46-55), στους οποίους κόστισε αναμφίβολα η πολύ κομβική απουσία του Λάμπρου Βαρελά.

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα ήταν πολύ ισορροπημένο. Από την μια οι Lakistars βασίζονταν στον πλουραλισμό τους στη επίθεση και στην καλή τους άμυνα, την ώρα που για τους TDG ο Γεωργακόπουλος εκτελεστικά και ο Καπερώνης δημιουργικά ήταν αποκλειστικές πηγές κινδύνου, απόντος του Βαρελά (12-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι TDG έμειναν πολύ χαμηλά στην επίθεση, σκοράροντας μόλις 7 πόντους, ενώ οι Lakistars συνέχισαν να παίζουν με την ίδια συνέπεια και με κορυφαίο τον Χρονόπουλο, αύξησαν την διαφορά και πήγαν με +6 στην ανάπαυλα (19-25).

Στην επανάληψη, ενώ αρκετοί περίμεναν αντίδραση των πρωτοπόρων Think Digital, οι Lakistars όχι μόνο άντεξαν στην πίεση, αλλά ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά, τα πήγαν περίφημα στην επίθεση στη Γ' περίοδο, σκοράροντας 20 πόντους και μπήκαν στο τελευταίο κομμάτι του ματς με σαφές πλεονέκτημα (33-45).

Στην τελευταία περίοδο, η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε κατά πολύ, η προσπάθεια των «κυανόλευκων» να επιστρέψουν σε τροχιά διεκδίκησης της νίκης δεν καρποφόρησε και τελικά οι Lakistars πήραν μια σπουδαία νίκη (46-55), αφήνοντας στο παρελθόν την ήττα από τους Touvlakers.

Βetsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Χριστοδουλόπουλος με 9 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την άλλη, διασώθηκε ο Νίκος Γεωργακόπουλος με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Think Digital: Αλεξανδρόπουλος 7, Γεωργακόπουλος 18, Ευθυμίου, Καπερώνης 8, Μαρίνης 6, Σταγκίδης 5, Χρυσικός 2

Lakistars: Αγγελόπουλος, Αξιώτης, Κριτζιώτης, Κομνηνός 8, Μηλιτσόπουλος 10, Μητρόπουλος 6, Σιδηρόπουλος 6, Χρονόπουλος 16, Χριστοδουλόπουλος 9