19/02/2023
Above The Rim 12 19 24 28 - 83 -
Chemicals Brothers 22 20 15 19 - 76 -

Οι λεπτομέρειες έκαναν την διαφορά για τους Above The Rim!

Με μεγαλύτερη όρεξη μπήκαν στο παιχνίδι οι Chemical Brothers οι οποίοι με την φοβερή τους επιθετική ικανότητα κατάφεραν όχι μόνο περιορίσουν τους αντιπάλους αλλά και να πάρουν από μωρίς μια διαφορά 10 πόντων. Από την άλλη οι Above κάνανε ένα μέτριο ξεκίνημα και με την άμυνα να χωλαίνει έμειναν πίσω στο σκορ.

Ο τρομερός ρυθμός των Chemical συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο ο Μυρίδης και ο Τσιτλακίδης ανέβασαν την διαφορά πιο πολύ για την ομάδα τους , η οποία έφτασε μέχρι και τους 15. Οι Above όμως σιγά σιγά άρχισαν να νρίσκουν τα πατήματά τους και με τον Δημητρίου στην επίθεση έφτασαν την διαφορά στους 11 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Έκει ήταν που τα πράγματα άρχισαν να παίρνουν μια διαφορετική τροπή καθώς οι Above The Rim διόρθωσαν τις λεπτομέρειες και μπόρεσαν να κάνουν ένα μεγάλο σερί πόντων κυρίως με τα καλάθια του Χατζηεμμανουήλ και να φτάσουν μέχρι και τον 1 πόντο. Οι Chemical στην άρχη έχασαν την ψυχραιμία τους αλλά εν τέλη την βρήκαν και έτσι δεν έχασαν την διαφορά.

Το παιχνίδι , το τέμπο και η ψυχολογία των παιχτών όμως είχαν ήδη γυρίσει και έτσι οι Above με ένα φανταστικό τέταρτο δεκάλεπτο τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά μπόρεσαν να πάρουν αυτή την πολύ σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 83-76.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Όθων Κατάκης ο οποίος έκανε double double έχοντας 11 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Chemicals πρωταγωνιστής είναι ο Κωνσταντίνος Μυρίδης ο οποίος έκανε και αυτός double double με 32 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Above The Rim: Αναστασιάδης 12 , Χατζηεμμανουήλ 25 (2) , Κατάκης 11 , Πισκουλιάν 9 (1) , Δημητρίου 19 , Μισαηλίδης 7

Chemical Brothers: Φυλακτός , Τσιτλακίδης 16 (4) , Φυλακτός 5 (1) , Μυρίδης 32 , Τσιτλακίδης 12 , Μυρίδης 11 (1)