41
Aces 6 11 11 13 - 41 -
Ellinoroston Celtics 6 11 7 13 - 37 -

Οι λεπτομέρειες έκριναν τη νίκη των Aces!

Δύο σύνολα που φέτος θα μας… απασχολήσουν θετικά και έχουν την ποιότητα για καλή πορεία στον φετινό μαραθώνιο της Development 2 κατηγορίας, Aces και Ellinoroston celtics, αναμετρήθηκαν στο κλειστό του ΣΕΦ, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με το τελικό 39-37.
Με τις δύο αντίπαλες ομάδες να μπαίνουν δυναμικά στην αναμέτρηση, η διαφορά δεν ξέφυγε σε κανένα σημείο του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Γιώργο τον Κοντακιώτη να ξεχωρίζει για την παρέα του Μπατζάκα και την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 6-6, καθώς τα περιφερειακά κυρίως σουτ δεν βρήκαν στόχο.
Ο Παπαϊάκος ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε να… ξυπνήσει τους Celtics, με την παρέα του όμως να κάνει πολλά εύκολα και αβίαστα λάθη και να δυσκολεύεται να πλησιάσει στο σκορ, μέχρι οι όμορφες προσπάθειες του Κατσιράκη και οι καλές άμυνες των πρασίνων”, τους φέρουν στο ισόπαλο 17-17 για ημίχρονο.
Χέρι χέρι και στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες, με τους Aces να βγάζουν αιφνιδιασμούς τους οποίους δεν μπορούσαν να τελειώσουν στις αρχές της περιόδου, κάτι το οποίο δεν πλήρωσαν όμως καθώς η επιθετική… ανομβρία των Celtics τους κράτησε μπροστά στο σκορ, με τον Κοντακιώτη ξανά να σκοράρει και τον Τσουτσουράκη να είναι… παντού, για το 28-24 με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.
Πήρε… φωτιά το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο, με δύο γρήγορους αιφνιδιασμούς των φιλοξενούμενων να ισορροπούν το σκορ (28-28), 6 λεπτά πριν τη λήξη! Πάρα μια μικρή διαφορά που πήραν οι φιλοξενούμενοι, οι Aces το γύρισαν, απάντησαν και έφτασαν στην πολύτιμη αυτή νίκη με τελικό σκορ 41-37.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κοζανίδης με 2 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Από Celtics ξεχώρισε ο Γιώργος Κατσιράκης με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ, μια ασίστ και 3 κοψίματα.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/50 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 5/9 βολές, 40 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 13 κλεψίματα και 18 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/48 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 1/7 βολές, 34 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 κοψίματα και 21 λάθη.