19/02/2023
Saint Pauli 14 13 19 19 - 65 -
Los Lampriniers 11 19 12 15 - 57 -

Οι λεπτομέρειες έκαναν την διαφορά για την Saint Pauli!

Δύσκολη νίκη πέτυχε το βράδυ της Κυριακής στον Άγιο Νικόλαο η Saint Pauli, σε ένα παιχνίδι που οι Los Lampriniers ήταν μπροστά για ένα ημίχρονο και κοντά στην διεκδίκηση του αγώνα μέχρι τα τελευταία λεπτά,όμως η εμπειρία των γηπεδούχων και το καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία , τους έδωσαν το δίποντο με σκορ 65-57.

Η Saint Pauli μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού, εκμεταλλευόμενη την ευστοχία της από την περιφέρεια(Πιτένης 2, Στεργιόπουλος),όμως οι Lampriniers ισορρόπησαν μετά το πεντάλεπτο και με πολυφωνία στην επίθεση με τον Σκούρτα να ξεχωρίζει με 4 πόντους, πλησίασε σε 14 – 11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με τον Σκούρτα να είναι σε δαιμονιώδη κατάσταση με 11 πόντους και τον Ευγενεία να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, γύρισαν το παιχνίδι και πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 27 – 30. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο καυτός Λεμονίδης οδηγούσε την επίθεση για τους γηπεδούχους με 8 πόντους, με τον Παναγόπουλο να σκεπάζει τα καλάθια και να βάζει και τέσσερα ποντάκια, κρατώντας κοντά την ομάδα του.

Οι Γαλατσιώτες μπήκαν καλά στην τρίτη περίοδο και οδηγούσαν την κούρσα με Βαμβακά και Γρύλλη να βάζουν από ένα καλάθι, αλλά στην συνέχεια η Saint Pauli με τον Παντελή να δίνει τον ρυθμό και το δίδυμο Λεμονίδη με 6 και Πιτένη με 4 πόντους αντίστοιχα να τραβούν το κουπί στην επίθεση, ξέφυγε με 46 – 37. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το ματς να ξεφύγει κι άλλο, μειώνοντας στο τέλος του δεκαλέπτου με Αντωνόπουλο και Ευγενεία 46 – 42.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν δυνατά με Καρακαΐση και Παναγόπουλο να βάζουν από 5 πόντους, στέλνοντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Οι Lampriniers δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και μείωσαν πάλι σε απόσταση αναπνοής με Γρύλλη, Βαμβακά, Γκόλια και Ευγενεία να βάζουν από ένα καλάθι, αλλά οι γηπεδούχοι με τον Παντελή να παίρνει και πάλι την κατάσταση στα χέρια του με 7 πόντους, έφτασαν στο δίποντο με σκορ 65 – 57.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Λεωνίδας Παντελής με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Γρύλλης με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Η Saint Pauli είχε 18/41 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 11/20 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.

Οι Lampriniers είχαν 24/51 δίποντα, 1/17 τρίποντα, 6/10 βολές, κατέβασαν 30 ριμπάουντ , μοίρασαν 13 ασίστ , έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Saint Pauli (Καραμπάς): Καρακαΐσης 8(9ρ.), Καραμούλας 7, Λεμονίδης 13(14ρ.), Παναγόπουλος 17, Παντελής 12, Πιτένης 12(7 ασίστ), Στεργιόπουλος 3, Τζοβάρας.

Los Lampriniers (Ρίζος): Αντωνόπουλος 7, Βαμβακάς 4, Βασιλάκης, Γκόλιας 4, Γρύλλης 8(9ρ.), Ευγενείας 14(7ρ.), Ρίζος 3, Σκούρτας 17.

Τι μας άρεσε: Η εμπειρία που έδειξαν οι νικητές στο τελευταίο κρίσιμο πεντάλεπτο του αγώνα!