11/06/2022
Flying Circus 11 24 7 18 - 60 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 15 8 14 19 - 56 -

Οι λίγοι κέρδισαν τους λιγότερους!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες στο Μενίδι οι 6 Flying Circus, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Summer Development League κέρδισαν την πεντάδα των Γαλατών με 60-56 και έκαναν μεγάλο βήμα για την τετράδα, αναγκάζοντας παράλληλα τον αντίπαλο στην πρώτη του ήττα.

Με τον Σταθάτο να ξεκινάει ζεστός το παιχνίδι σκοράροντας 7 πόντους, τον Σιμιτζή να προσθέτει 5 και τον Μαντά να ευστοχεί από την περιφέρεια, οι Ανυπότακτοι Γαλάτες προηγήθηκαν με 11-15. Ο Αλεξάκης με 7 πόντους και ο Κάκιας με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Flying Circus κατάφεραν από το 11-18 να χτίσουν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 35-23, με τους Κάκια, Πιπιλή και Γκέκα να σκοράρουν από 6 πόντους ο καθένας και τον Αλεξάκη να προσθέτει 4. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τον Σιμιτζή να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Μαντά να βάζει το δεύτερο τρίποντό του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ανυπότακτοι Γαλάτες βρήκαν εκ νέου τα πατήματά τους και με 4 πόντους του Σταθάτου, 3 του Ανδρικόπουλου και τρίποντο του Σιμιτζή, πλησίασαν στους 5, 42-37. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι Σωτηρόπουλος και Κάκιας με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 42-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Flying Circus άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Κάκια, Πιπιλή και Αλεξάκη, έφτασαν στη νίκη με 60-56. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι φιλοξενούμενοι να γυρίσουν το ματς, ωστόσο οι 10 πόντοι που πέτυχε ο Μαντάς και οι 5 του Σιμιτζή δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/6 βολές, 25/63 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/4 βολές, 15/34 δίποντα και 8/36 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp των Flying Circus ο Κάκιας με 19 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές και 9/20 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τους Γαλάτες ο Σιμιτζής με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Flying Circus (Πιπιλής): Γκέκας 8, Σωτηροπούλος 6, Αλεξάκης 14 (2), Κάκιας 19, Δροσόπουλος 2, Πιπιλής 11

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Μαντάς 18 (4), Σιμιτζής 18 (4), Ανδρικόπουλος 5, Τερζής 2, Σταθάτος 13

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές και το δυνατό φινάλε του παιχνιδιού!