04/02/2024
LazerWolves 11 22 8 13 - 54 -
Kolosos Dunk n' Donuts 15 10 12 9 - 46 -

Οι «λύκοι»… δάγκωσαν τον Koloso Dunk n’ Donuts!

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα ξεπέταγμα στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε έτσι στη νίκη, με το ρεκόρ να πηγαίνει στο 12-7. Ο Kolosos Dunk n’ Donuts πλήρωσε την αδράνεια στα τελευταία λεπτά και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, φτάνοντας πλέον στο 6-12.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στις πρώτες στιγμές του ματς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-4, αλλά το προσπέρασμα ήρθε στη συνέχεια με Σωτηριάδη, Βασιλειάδη και Καραμπεσύνη να κάνουν το 9-11. Ο Kolosos άφησε πίσω του το πρώτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα στα χέρια του, καθώς προηγήθηκε 11-15.

Οι LazerWolves πήραν κεφάλι με τον Παπαθωμά, ενώ ειδαν τους αντιπάλους τους να μένουν κολλημένοι επιθετικά και έτσι έφτασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο, μιας και με ένα σερί 7-0 το σκορ πήγε στο 28-17. Ο Kolosos Dunk n’ Donuts «ξύπνησε» κάπως στη συνέχεια και με τα εύστοχα σουτ των Σωτηριάδη και Αγγελόπουλου μείωσε σε 28-23. Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 33-25.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να πλησιάσουν αλλά Δημητρακόπουλος και Παναγιωτόπουλος είχαν τρόπο ώστε να κρατούν την ομάδα τους πάνω από τους δέκα πόντους διαφορά. «Κούτσα-κούτσα» οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν με Σωτηριάδη και Αγγελόπουλο να φέρνουν πόντους και κάπως έτσι το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε το σκορ στο 41 37.

Το ματς έφτασε στο δίποντο (41-39), αλλά στο σημείο εκείνο οι LazerWolves πήραν φόρα, στάθηκαν καλά αμυντικά και με ένα επιμέρους 11-2, ξέφυγαν στο 52-41. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα στα τελευταία λεπτά, δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα και το τελικό σκορ έγραψε 54-46.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Μοσχάκης με 12 πόντους, 2 ασίστ,  3 κλεψίματα, 7 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τον Koloso Dunk n’ Donuts ξεχώρισε ο Νικόλαος Βασιλειάδης με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Οι LazerWolves μέτρησαν 14/29 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 2/5 βολές, 37 ριμπάουντ, αλλά και 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη και 5 μπλοκ. Ο Kolosos Dunk n’ Donuts είχαν 16/49 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 5/13 βολές, 37 ριμπάουντ, 9 ασίστ, όπως και 9 κλέψιματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ.

LazerWolves (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 2(3ρ.), Δημητρακόπουλος 14(3ρ.), Καρατζάς 4(6ρ.), Μεϊκόπουλος 2(4ρ.), Μοσχάκης 12(7ρ.), Παναγιωτόπουλος 9(8ρ.), Παπαθωμάς 11(4ρ.), Τύρος, Χαντζάρας

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ρούσσης): Αγγελόπουλος 6(10ρ.), Βασιλειάδης 9(8ρ.), Καραμπεσύνης 10(8ρ.), Μπατσίκας, Ρούσσης 2(3ρ.), Σωτηριάδης 19(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Το ξέσπασμα των LazerWolves στα τελευταία λεπτά που «κλείδωσε» τη νίκη.