25/01/2023
Los Abeles Fakers 21 22 22 18 - 83 -
LazerWolves 19 21 19 18 - 77 -

Οι Los Abeles Fakers πήραν την ματσάρα με τους Lazers!

Την Τετάρτη το βράδυ παρακολουθήσαμε μεγάλη μονομαχία ανάμεσα στους Los Abeles Fakers και τους Lazers, με την ομάδα του Παναγιώτη Φωτεινού να κάνει την δεύτερη σερί νίκη της, στο εξ αναβολής παιχνίδι της ένατης αγωνιστικής! Το σκορ ήταν υψηλό, παρά τα λειψά ρόστερ και των δύο στρατοπέδων, κρατώντας μας σε αγωνία για σαράντα λεπτά!

Τα πρώτα λεπτά ξεκίνησαν με τους γηπεδούχους να έχουν καλύτερα πατήματα. Με Αντωνάκη και Δαμία να παρουσιάζονται καυτοί από την έναρξη του παιχνδιού, πετυχαίνοντας τους 14 από τους 21 πόντους και 2 κλεψίματα ο καθένας, οι Fakers πήραν βραχεία κεφαλή στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη, μπήκαν σαστισμένοι και υπέπεσαν γρήγορα - γρήγορα σε 8 λάθη! Τελικά Βέλλης, Δημητρακόπουλος και Παπαθωμάς βρήκαν ρυθμό, βοηθώντας την ομάδα τους να κλείσει τελικά την περίοδο, με μόλις ένα καλάθι απόσταση(21-19).

Ένα δεκάλεπτο μετά και όλοι οι παίκτες είχαν καταφέρει να σκοράρουν. Με τα καλάθια να μπαίνουν σωρηδόν εκατέρωθεν, το σκορ εκτοξεύτηκε στο 43-40!!! Από τους "Πράσινους" δεν μπορούσες να ξεχωρίσεις κανέναν παίκτη, το επιθετικό κρεσέντο απ' όλους ήταν χάρμα ιδέσθαι! Αντωνάκης ήταν ήδη διψήφιος και ο νεοεισαχθέντας Λουκαίτης πέτυχε 5 προσωπικούς πόντους με το καλημέρα! Για τους Lazers ο Βέλλης κερνούσε ασίστ και τρίποντα, Παπαθωμάς φαινόταν ασταμάτητος στα σουτ εντός πεδιάς με 4/4 δίποντα και 2/5 τρίποντα και Μοσχάκης με Δημητρακόπουλο ήταν το κερασάκι στην τούρτα με ακόμα 12 πόντους σύνολο. Γενικά βλέπαμε ματσάρα με τα όλα της.

Στο δεύτερο μισό, οι "Τρελοί" ξεκίνησαν να έχουν μικρό μαξιλαράκι ασφαλείας. Από την ισοπαλία, μέχρι τους οχτώ πόντους κινήθηκε το ματς στο τρίτο τέταρτο, χωρίς να πέφτει ο ρυθμός. Τζαντζαλής, Αντωνάκης και Κωνσταντίνου ήταν on fire! Με τους Βέλλη, Μοσχάκη και Παπαθωμά να αποτελούν το αντίπαλο δέος. Καλάθι στο καλάθι, απάντηση στην απάντηση και αν οι Lazers δεν είχαν αναλωθεί στα τόσα λάθη, θα είχαμε και περίσσοτερες διακυμάνσεις στο σκορ.

Εφτά από τους δεκατρείς παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων στην αναμέτρηση. Το 83-77 του τελικού σκορ, μαρτυρά τι βραδιά παρακολουθήσαμε! Δυστυχώς οι Lazers πλήρωσαν τελικά τα λάθη τους και παρά την υπερπροσπάθεια ανατροπής, ηττήθηκαν σε αυτό το συγκλονιστικό επιθετικά ματς. Από την άλλη, οι Fakers πανηγύρισαν το δεύτερο σερί ροζ φύλλο τους και είναι έτοιμοι να δώσουν πλέον αναεωμένοι την μάχη τους για την παραμονή! Οι Lazers αν δείξουν αυτο τον χαρακτήρα και στα επόμενα παιχνίδια, σίγουρα θα έχουμε εκπλήξεις!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αντώνης Κωνσταντίνου με 22 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ. Για τους Lazers ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Παπαθωμάς μς 28 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Στα συνολικά στατιστικά οι γηπεδούχοι είχαν 23/57 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 10/17 βολές, 49 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/40 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 5/9 βολές, 36 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 17 λάθη και 3 μπλοκ.

Los Abeles Fakers(Φωτεινός): Αντωνάκης 19, Δαμίας 9, Κωνσταντίνου 22, Λουκαίτης 5, Ουζουνίδης 7, Τσαντζαλής 19, Φωτεινός 5.

Lazers(Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 2, Βέλλης 20, Δημητρακόπουλος 10, Μοσχάκης 16, Παπαθωμάς 28, Χαντζάρας 1.

Τι μας άρεσε: Το υψηλό σκορ και η ευστοχία των παικτών!