13/04/2022
Pitser Bironia 14 12 14 7 - 47 -
Stefanina Timberwolves 12 17 11 15 - 55 -

Οι λύκοι ούρλιαξαν και βρίσκονται στους 4!

Την πρόκριση στα ημιτελικά πήραν οι Stefanina Timberwolves κάνοντας την μεγάλη έκπληξη μετά από ένα φοβερό παιχνίδι με σκορ 47-55 απέναντι στην ομάδα των Pitser Bironia .

Αρκετά νευρικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα και κατά συνέπεια το πρώτο δεκάλεπτο καθώς και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες με ποσοστό ευστοχίας μόλις 30% , όμως χάρης στις πολύ καλές προσπάθειες του Ονταμπασόγλου ο οποίος σκόραρε τους 7 από τους 14 πόντους κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά με το επιμέρους σκορ να είναι στο 14-12. Το δεύτερο ημίχρονο όμως θα έκρυβε μια έκπληξη καθώς Κοτζαμπάσης με τρίποντη βόμβα λίγο πριν την λήξη θα βάλει μπροστά τους Λύκους με σκορ ημιχρόνου 26-29. Οι Λύκοι όμως δεν μένουν εκεί και με ένα καλό σερί θα πάνε την διαφορά στους 8 αναγκάζοντας τους Pitser να πάρουν time out στα μέσα της περιόδου. Από το σημείο αυτό οι Pitser έδειξαν ότι δεν βρίσκονται τυχαία εδώ και έχοντας καλύτερες επιλογές στην επίθεση και φοβερές βοήθειες στην άμυνα κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο στην οποία υπήρχαν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ με τους Pitser χάρης στον Ονταμπασόγλου να παίρνουν μια μικρή διαφορά την οποία όμως θα χάσουν γρήγορα χάρης τα καλάθια του Κοτζαμπάση και Καλλιώρα. Τελικά ένα πολύ όμορφο καλάθι του Καλλιώρα και 2 βολές του θα δώσουν την νίκη στους Λύκους όπου έκαναν μι μεγάλη υπέρβαση και πέταξαν έξω ένα από τα μεγάλα φαβορί.

MVP του αγώνα ήταν ο Θεόδωρος Πολυχρονιάδης ο οποίος άγγιξε το double double με 8 πόντους και ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Pitser Bironia άξιος αναφοράς είναι ο Ονταμπασόγλου Δημήτρης ο οποίος πέτυχε double double με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Pitser Bironia: Χατζηνικολάου 3 (1) , Χατζηλιάδης 8 , Ονταμπασόγλου 19 (1) , Χαριτίδης , Φιρτινίδης 2 , Γερολυμάτος 2 , Δημητρίου 10 , Ζωγράφος 3

Stefanina Timberwolves: Γκαγκασούλης , Χρηστόγλου 7 , Σμυρνιός 4 , Γεροβασιλείου , Κοτζαμπάσης 18 (2) , Καλλιώρας 12 , Γούσιος , Πολυχρονιάδης Χ. 2 , Πολυχρονιάδης Θ. 8 (1) , Φαρμάκης 4