15/11/2022
Lyonmen 20 19 16 27 - 82 -
Hood BC 15 19 19 23 - 66 -

Οι Lyonmen σόκαραν την Hood!

Στο κλειστό του Athens Sports Hall για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Master, οι Lyonmen πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης επιβλήθηκαν της Hood με σκορ 82-66, αναγκάζοντάς την στην πρώτη της ήττα στη λίγκα. Τα λιοντάρια απέναντι τους είχαν μια μεγάλη ομάδα, από την οποία κατά τη διάρκεια του Summer League είχαν υποστεί δυο από τις πιο βαριές ήττες της ιστορίας τους, με τριάντα οκτώ(92-54) και τριάντα ένα πόντους(55-86) αντίστοιχα, ενώ η τελευταία φορά που τους νίκησαν ήταν στις 1/12/19 με τρίποντο του Θεοδώρου στην εκπνοή της παράτασης με σκορ 65-62 . Οι γηπεδούχοι μετά τη χθεσινή μεγάλη νίκη φιγουράρουν μόνοι τους στη τρίτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 2-2, ενώ η ομάδα του Στέργιου Πατσάκα παρέμεινε στη πρώτη θέση με ρεκόρ 3-1 . Πάμε να δούμε παρέα λοιπόν τι ακριβώς συνέβη σε αυτή τη σπουδαία αναμέτρηση

Τα πρώτα μηνύματα για το τι θα ακολουθήσει στο κλειστό του Athens Sports Hall τα λάβαμε από τη πρώτη στροφή της αναμέτρησης, με το τέλος της να βρίσκει τους παίκτες του Ηλία Χρόνη σε θέση οδηγού με σκορ 20-15. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτυπήσουν το αντίπαλο τόσο σε σετ παιχνίδι, όσο και στο ανοιχτό γήπεδο, με τους Σιαμήτρο και  Καλαποθαράκο  να τελειώνουν τη περίοδο με 8 και 5 πόντους αντίστοιχα . Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Ζέγγος(6π) και Λαύκας(4π) ηγήθηκαν στο σκορ για τη Hood, η οποία δεν κατάφερε να παρουσιάσει στο παρκέ το γνωστό της ελκυστικό παιχνίδι που την χαρακτηρίζει ως ομάδα.

Η παράσταση που μας πρόσφεραν τα ‘’λιοντάρια’’ στη δεύτερη στροφή της αναμέτρησης ήταν ακόμη πιο απολαυστική. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του γηπέδου, καθώς περιόρισαν τον αντίπαλο τους στους εννέα πόντους, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με τους Σιαμήτρο(6π) και Αποίκο(4π) να ηγούνται των προσπαθειών τους έκλεισαν το ημίχρονο στο συν δεκαπέντε με σκορ 39-24. Η Hood, η οποία είχε ως πρώτο σκόρερ το Σαρρή(3π), οδηγήθηκε στα αποδυτήρια έχοντας να αντιμετωπίσει άλυτα αγωνιστικά προβλήματα ενόψει της συνέχεια της αναμέτρησης .

Οι παίκτες του κόουτς Χρόνη επέστρεψαν στο παρκέ του Athens Sports Hall αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν στη Hood να επιστρέψει στην διεκδίκηση τη νίκης, καθώς ξεκίνησαν ονειρικά το δεύτερο ημίχρονο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους εικοσιένα πόντους. Στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Πατσάκα κατάφερε δια χειρός Ζέγγου(7π) να μειώσει την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους δώδεκα πόντους, 55-43, όπου ήταν το σκορ του τρίτου δεκάλεπτου. Οι Ασημακόπουλος και Καλαποθαράκος ήταν εκείνοι που κουβάλησαν στις πλάτες την ομάδα τους τελειώνοντας τη περίοδο με 8 και 6 πόντους αντίστοιχα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αν είχε ονοματεπώνυμο θα ήταν του Ανδρέα Θεοδώρου. Ο αθεόφοβος guard των ‘’λιονταριών’’ πραγματοποίησε μια μπασκετική ραψωδία, πετυχαίνοντας δεκατέσσερις από τους συνολικά είκοσι εφτά πόντους της ομάδας του, βοηθώντας την να πραγματοποιήσει μια τεράστια νίκη κόντρα σε έναν  σπουδαίο αντίπαλο με σκορ 82-66.

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Σιαμήτρος με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασιστ, ενώ για τους ηττημένους ο Θοδωρής Ζέγγος είχε 28 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Οι Lyonmen είχε 27/56 δίποντα, 6/19 τρίποντα , 10/16 βολές, 47 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ η Hood είχε 19/50 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 16/29 βολές, 42 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη .

Lyonmen(Χρόνης): Αποίκος 10, Ασημακόπουλος 14, Δημητρίου 2, Δουκέρης 6, Θεοδώρου 17, Καλαποθαράκος 11, Σαρλής 2, Σιαμήτρος 16, Τζουβάνας 1, Φραντζέσκος 3 .

Hood(Πατσάκας) : Milicevic 9, Ζέγγος 28, Λαύκας 6, Μπέσιος, Πετράκος 7, Πρωτόγερος, Σαρρής 12, Σιφναίος 4, Στεφόπουλος  .

Τι μας άρεσε : Η συνολική απόδοση της ομάδας του Ηλία Χρόνη!