04/02/2023
Winston Wizards 14 11 12 11 - 48 -
Melisses BC 11 9 18 16 - 54 -

Οι Melisses «αγρίεψαν» και «καθάρισαν» τους Wizards!

Επιστροφή στις νίκες για τις Melisses, που το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου ξεπέρασαν το εμπόδιο των Winston Wizards επικρατώντας 48-54. Οι Melisses «γύρισαν τον διακόπτη» στο δεύτερο ημίχρονο, πέτυχαν την ανατροπή και τελικά πανηγύρισαν την 10η νίκη τους στην σεζόν (10-8). Από την άλλη, οι Wizards «γκρέμισαν ότι έχτισαν» στο πρώτο ημίχρονο και μοιραία γνώρισαν την 14η ήττα τους, υποχωρώντας στο 5-14.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία στο ξεκίνημα, όμως οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα για το 6-6. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς «χέρια» στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Αποστολόπουλος ανέλαβε δράση και έβαλε μπροστά τους Wizards, με το σκορ στο τέλος της περιόδου να γράφει 14-11.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +8 (19-11), με τους Αποστολόπουλο και Τοσουνίδη να βρίσκουν καλάθια. Οι δύο τους είχαν συμπαραστάτη στην προσπάθεια τους τον Καπετάνο και έτσι οι Wizards έφεραν το σκορ στο 25-16. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και εκμεταλλευόμενοι τις βολές τους, μείωσαν σε 25-20 που ήταν και το σκορ της δεύτερης περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Melisses εμφανίστηκαν «μεταμορφωμένες». Κοντοπάνος, Στέφανος και Αλέξης Μπουγιούκος βρήκαν το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο -2 (28-26). Οι Wizards συνήλθαν για λίγο και κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι, με τον Καζά και τον Αποστολόπουλο να γράφουν το 34-26. Ο Γαρυφαλάκης βγήκε μπροστά για τις Melisses και έτσι δεν άργησε να έρθει το προσπέρασμα. Με τρίποντό του έγινε το 37-34, ο Αλέξης Μπουγιούκος έγραψε το 37-36 και η ανατροπή ολοκληρώθηκε από τον Κοντοπάνο ο οποίος έκανε το 37-38, με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Η πίεση των φιλοξενούμενων δημιούργησε πολλά προβλήματα στους Wizards και τους ανάγκασε σε συνεχόμενα λάθη. Αυτά τα λάθη εκμεταλλεύτηκαν οι Melisses και κάπως έτσι έφτασαν στο +9 (39-48). Καζάς και Νταής έδωσαν «ανάσα» στην ομάδα τους για το 42-49, ενώ αργότερα οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο -4 (46-50). Αυτό δεν άγχωσε τις Melisses, με τον Αλέξη Μπουγιούκο να είναι καθοριστικός στο φινάλε και τους φιλοξενούμενους τελικά να πανηγυρίζουν τη νίκη τους με 48-53.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θωμάς Γαρυφαλάκης με 16 πόντους, 2 κλεψίματα και 11 ριμπάουντ συνολικά. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σπύρος Αποστολόπουλος ο οποίος μέτρησε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι Winston Wizards είχαν 13/40 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 13/22 βολές και 37 ριμπάουντ. Επίσης μέτρησαν 8 ασίστ, 10 κλεψίματα, 16 λάθη και 7 μπλοκ. Από την άλλη οι Melisses είχαν 14/38 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 11/20 βολές, 44 ριμπάουντ, αλλά και 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Winston Wizards (Νταής): Καζάς 10(7ρ.), Αποστολόπουλος 19(6ρ.), Νταής 9(8ρ.), Τσίκης, Τοσουνίδης 6(7ρ.), Καπετάνος 4(6ρ.), Φράγκος

Melisses (Μπουγιούκος): Σ. Μπουγιούκος 9(4ρ.), Παπαδιάς 2, Γαρυφαλάκης 16(11ρ.), Πάτσης, Κοντοπάνος 9(15ρ.), Φράγκος 4(5ρ.), Α. Μπουγιούκος 14(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ανατροπή που έκαναν οι Melisses στο τρίτο δεκάλεπτο.