05/10/2020
Pink Panthers 11 4 9 5 - 29 -
Melisses BC 6 7 10 14 - 37 -

Οι Melisses.. τσίμπησαν στο τέλος!

Πρεμιέρα για τον πρώτο όμιλο της Development 2 στο κλειστό του Περιστερίου, με τους Pink Panthers να αντιμετωπίζουν τις Melisses και τους δεύτερους να κερδίζουν με 29-37. Αν και μέχρι το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι Pink Panthers είχαν το προβάδισμά, οι Melisses με αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος κέρδισαν το ματς.

Κακό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, καθώς η αστοχία και τα λάθη έφεραν το αρχικό 2-4 (5′). Οι Pink Panthers κατάφεραν όμως να βρουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και και με σερί 9-2 το δεκάλεπτο έληξε 11-6. Ο Κοντός ήταν πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με τέσσερις και ο Μαυρογόνατος τρεις, ο Παπαδιάς είχε τέσσερις για τις Melisses.

Στα ίδια επίπεδα κυμάνθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο με τις ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν με ευκολία. Οι Melisses φάνηκαν προσηλωμένες στην άμυνα και δέχτηκαν μόνο τέσσερις πόντους, ενώ πέτυχαν εφτά. Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε 15-13 υπέρ των Πάνθηρων, με τον Ντζόγια να πετυχαίνει και τους τέσσερις πόντους της ομάδας του και τον Μπουγιούκο Σ. να βάζει τρεις για τους φιλοξενούμενους.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι Melisses θέλησαν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στα μέσα πήραν πάλι το προβάδισμα με 17-18 (26′). Όμως οι Pink Panthers έκαναν ένα μικρό σερί (7-0) και πήραν πάλι τα ινία της αναμέτρησης. Στο τέλος του δεκαλέπτου οι Melisses μάζεψαν την διαφορά και το σκορ ήταν 24-23. Ο Κοντός πάλι πρώτος σκόρερ με τέσσερις πόντους για τους “Ροζ”, ενώ για τις Melisses από τρεις είχαν οι Νάνης και Καψιώχας.