12/10/2020
Μίνωες 25 16 15 10 - 66 -
Baca Juniors BC 16 5 15 17 - 53 -

Οι Μίνωες φέτος δεν αστειεύονται!

Με πολύ καλή απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, οι Μίνωες επικράτησαν της Baca Juniors με 66-53 και έκαναν το 2/2 στον πέμπτο όμιλο της Development 2. Η Baca Juniors ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και έμεινε πίσω στο σκορ χωρίς να καταφέρει να επανέλθει.
Δυναμικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, καθώς στην πρώτη περίοδο πέτυχαν μαζί 41 πόντους. Ωστόσο πιο εύστοχοι οι Μίνωες, που κατάφεραν να χτίσουν διαφορά 10 πόντων στα μέσα του δεκαλέπτου (16-6). Η λήξη της περιόδου τους βρήκε μπροστά με εννέα, 25-16, καθώς η Baca Juniors βρήκε λύσεις με τον Κοττέα (8) και τον Γαργαλάκο (6). Οι Κυριακόπουλος και Κουζουβουνάς είχαν από εφτά πόντους για τους Μίνωες.
Στην δεύτερη όμως περίοδο η Baca Juniors έπαθε black out, τα σουτ δεν έμπαιναν, ενώ από την άλλη οι Μίνωες βρήκαν λύσεις κυρίως κάτω από το καλάθι. Με 16-5 επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο ανέβασαν την διαφορά στους +20 για το 41-21 σκορ ημιχρόνου. Επιθετική πολυφωνία για τους γηπεδούχους με έξι διαφορετικούς σκόρερ, ενώ ο Γαργαλάκος πέτυχε τρεις και ο Κασφίκης Κ. δύο πόντους για την Baca.
Ισορροπημένη η τρίτη περίοδος καθώς, μεν οι Μίνωες έριξαν στροφές, αλλά και η Baca Juniors μπήκε με διάθεση να μειώσει ή τουλάχιστον να κρατήσει την διαφορά στα ίδια επίπεδα. Η διαφορά έπεσε στους 15 πόντους, 47-32 (24′), όμως οι Μίνωες αντέδρασαν και την ανέβασαν πάλι στους 20 για το 56-36, που ήταν σκορ τρίτης περιόδου. Ο Παπαστάμος ήταν πρώτος σκόρερ από τους Μίνωες με έξι πόντους και ο Συκάς με τέσσερις, ενώ για την Baca Juniors ο Γαργαλάκος είχε έξι και ο Τσαμποδήμος τέσσερις.
Στην τέταρτη περίοδο οι Μίνωες ανέβασαν την διαφορά στο +24, 64-40 (33′). Όμως η Baca Juniors βρήκε έδαφος και έτρεξε σερί 2-13 και κατάφερε να μαζέψει την διαφορά στο τέλος, για να έχουμε το 66-53 τελικό σκορ. Ο Συκάς είχε πέντε πόντους για τους νικητές, ο Κασφίκης Κ. είχε εφτά, ο Γαργαλάκος τέσσερις και οι Φουντούκας και Αρβανίτης από τρεις για την Baca Juniors.
Καλύτερος όλων ο Παπαστάμος με 8 πόντους (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη. Καλύτερος της Baca Juniors ήταν ο Γαργαλάκος (πάλι) με 19 πόντους (8/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/7 βολές), 10 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 24/53 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 6/15 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, είχαν 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 16 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/50 δίποντα, 3/18 τρίποντα και 8/12 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, είχαν 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 15 λάθη.

Μίνωες (Παπαστάμος): Κουζουβουνάς 9 (13ρ), Μπουραζάνης 2, Πατίρης 6 (2), Χαϊδάκης 4, Αλεξόπουλος 4, Συκάς 15 (1τρ 7ρ), Παπαστάμος 8 (8ρ), Κυριακόπουλος 10 (1), Δριβέλος 4, Μπαχάς 4.
Baca Juniors (Κασφίκης Κ.): Τσαμποδήμος 4 (8ρ), Κασφίκης Κ. 11 (1), Αρβανίτης 3, Κοττέας 8 (1τρ 10ρ), Κασφίκης Σ., Κατσιάδας 2, Σιαχάμης 3, Γαργαλάκος 19 (10ρ 5κλ), Φουντούκας 3.
Τι μας άρεσε: Το κατά διαστήματα πολύ ωραίο μπάσκετ των Μινώων.