02/06/2024
Giderpool BC 10 8 10 11 - 39 -
Μπουλντόζες 28 17 16 18 - 79 -

Οι Μπουλντόζες, που έγιναν τραίνο!

Πριν το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Μπουλντόζες ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη στα χαρτιά και το επιβεβαίωσαν απόλυτα και στο παρκέ. Με γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και ομαδικό μπάσκετ, προηγήθηκαν 2-12 στο ξεκίνημα. H Giderpool, που παρατάχθηκε με πολλές απουσίες, δυσκολευόταν να ακολουθήσει στον γρήγορο ρυθμό που επέβαλλαν οι φιλοξενούμενοι. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 10-28.

Ενα γρήγορο σερί 9-0 από τις Μπουλντόζες στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, έκανε το σκορ 10-37 και κλείδωσε την νίκη από νωρίς για την ομάδα του Θεοχάρη. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 18-45.

Στην επανάληψη οι Μπουλντόζες κατέβασαν ταχύτητα, με τον ρυθμό της αναμέτρησης να πέφτει, αφού το αποτέλεσμα είχε κριθεί από νωρίς. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 28-61.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις Μπουλντόζες να παίρνουν άλλη μια εύκολη νίκη με σκορ 39-79 και να δείχνουν ότι είναι μια από τις ομάδες που θα φτάσουν μακριά στο φετινό πρωτάθλημα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Οικονόμου με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεώργιος Αγγελόπουλος με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ.

Giderpool (Βασταρδής): Αγγελόπουλος 10, Αναστασόπουλος 3, Βασταρδής 2, Κοτσίρας 12, Φακίτσας 4, Φιλιππής 3, Φλάκας 5.

Μπουλντόζες (Θεοχάρης): Αργυρόπουλος 9, Βλαχάκης 9, Δερδενές 15, Λεβέντης 8, Μάνος 8, Οικονόμου 19, Σιγάλας 3, Τζανουδάκης 9.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ και η γρήγορη κυκλοφορία από τις Μπουλντόζες.