18/10/2021
Aballiers 7 11 8 15 - 41 -
Most Wanted 17 20 18 20 - 75 -

Οι νέοι Most Wanted σοκάρουν!

Οι Most Wanted με απόδοση βγαλμένη από τα πιο τρελά όνειρα του Σάκη του Καραμασιώτη, καρασπάραξαν τους Abaliers, στην πρεμιέρα τους στο πρωτάθλημα, με 41-75 και ανέβηκαν στο 1-1. Οι Most Wanted από το ξεκίνημα είχαν το γκάζι πατημένο, δεν το άφησαν στιγμή, έπαιξαν φοβερό μπάσκετ και κέρδισαν με την σχετική ευκολία που δείχνει το τελικό σκορ.
Φοβερό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τους Most Wanted, οι οποίοι πήραν από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με 2-9 (4′). Στα επόμενα λεπτά με επιμέρους σκορ 2-8 η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων, 4-17 (7′) με το δεκάλεπτο να λήγει υπέρ τους 7-17. Ο Παπαδόπουλος των Most Wanted ξεχώρισε με την απόδοση του καθώς είχε οχτώ πόντους.
Στην δεύτερη περίοδο οι Abaliers προσπάθησαν και κράτησαν την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα με το σκορ να γίνεται 18-27 (16′). Όμως οι Most Wanted με ένα φοβερό επιθετικό ξέσπασμα έτρεξαν σερί10-0 σε τρία λεπτά και το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά με 18-37! Ο Παγάνος ξεχώρισε για τους Abaliers με τρεις πόντους, οι Νικολάου Ν. και Ντάνασης είχαν από έξι για τους Most Wanted.
Στην τρίτη περίοδο πλέον και οι Most Wanted δεν σταμάτησαν στιγμή να πιέζουν και να θέλουν να ανοίξουν την ψαλίδα. Με σερί 12-2 από το ξεκίνημα ανέβασαν την διαφορά πάνω από τους 29 πόντους με το σκορ να γίνεται 20-49 (26′)! Οι Abaliers δεν βρήκαν στιγμή το τρόπο ούτε να βάλουν φρένο στις ορέξεις των αντιπάλων τους ούτε και πως θα συνδεθούν με το αντίπαλο καλάθι και το δεκάλεπτο έληξε 26-55. Ο Γραμματικός είχε τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους, ο Νικολάου Η. είχε έξι και ο Παπαδόπουλος τέσσερις για τους τυπικά φιλοξενούμενους.
Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο καθώς η νίκη είχε κριθεί και δεν φαινόταν τρόπος οι Abaliers να επιστρέψουν. Οι Most Wanted φυσικά χαλάρωσαν και αυτό βοήθησε τους Abaliers να έχουν το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο, ενώ οι Most Wanted παρά την διαφορά δεν σταμάτησαν να βομβαρδίζουν το αντίπαλο καλάθι. 41-75 το τελικό αποτέλεσμα με τους Most Wanted να πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.
Καλύτερος των Most Wanted και της αναμέτρησης ο Γιώργος Παπαδόπουλος με 17 πόντους έχοντας 7/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Ο Αποστόλης Κρητικός ξεχώρισε για τους Abaliers με 12 πόντους έχοντας 3/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι Abaliers είχαν 12/52 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 11/17 βολές, 34 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Most Wanted είχαν 18/49 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 6/9 βολές, 54 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 8 κλεψίματα και 10 λάθη.
Abaliers (Σκόδρας): Κρητικός 12 (1τρ 9ρ), Παγάνος 6 (1), Θάνος 4, Γραμματικός 8, Τζιλιάνος 6, Βερνίκος 3 (6ρ), Μανώλης 2.
Most Wanted (Καραμασιώτης): Ελευθεράκης 4, Νικολάου Ν. 17 (5), Παπακωνσταντίνου 2 (8ρ), Καραμασιώτης 11 (6ρ 7ασ 3τρ), Παπαδόπουλος 17 (13ρ 4ασ), Μήτσης 5 (11ρ), Πίκουλης 4 (9ρ), Ντάνασης 6, Βασιλόπουλος, Νικολάου Η. 9 (3).
Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Most Wanted ήταν καθηλωτική, με την στατιστική να λέει την αλήθεια αφού είχαν 25 ασίστ, 50% στο τρίποντο και 20 παραπάνω ριμπάουντ από τους αντιπάλους τους.