05/12/2023
TECHbuddy 11 15 12 12 - 50 -
Net Reapers 12 7 12 14 - 45 -

Οι Net Reapers απείλησαν τους πρωταθλητές, αλλά λύγισαν στο τέλος

Την απειλή της ήττας αντίκρισαν κατάματα οι Tech Buddy, οι οποίοι πιέστηκαν πάρα πολύ από τους Net Reapers, ωστόσο στο τέλος έδειξαν το απαιτούμενο μέταλλο και την ψυχραιμία και με καρδιά μεγάλης ομάδας, κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα (50-45). Οι πρωταθλητές συνεχίζουν αήττητοι στη Master League, ενώ από την άλλη οι Net Reapers δείχνουν θεαματική βελτίωση φέτος και πως κάτι έχει αλλάξει σε σχέση με πέρυσι.

Το ματς φάνηκε από το ξεκίνημά του πως δεν θα είναι καθόλου εύκολο για τους Tech Buddy, αφού οι Net Reapers μπήκαν εξ αρχής αποφασισμένοι να κοντράρουν στα ίσα τους αντιπάλους τους και μάλιστα στο μεγαλύτερο μέρος του είχαν και το προβάδισμα. Το Α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 11-12, ενώ στο ημίχρονο οι νεανικοί Net Reapers πήγαν με βραχεία κεφαλή (23-24).

Eνώ πολλοί περίμεναν το ξέσπασμα των Tech Buddy στο δεύτερο ημίχρονο και θεώρησαν πως οι πρωταθλητές θα βρουν ένα τρίλεπτο - τετράλεπτο όπως συνήθως, που θα μπορούσαν να τρέξουν ένα σερί και να καθαρίσουν το παιχνίδι, εντούτοις αυτό δεν συνέβη ποτέ και το ματς πήγαινε πόντο - πόντο μέχρι και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Με το σκορ στο 47-45 μάλιστα, λίγα δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή, ο Net Reapers είχαν σουτ για τη νίκη, όμως ο Τζανής πήρε ένα επιπόλαιο και βεβιασμένο τρίποντο, που κατέληξε airball. Το ματς οδηγήθηκε στη ''ρουλέτα'' των βολών, εκεί όπου οι Tech Buddy ήταν εύστοχοι και πήραν το ροζ φύλλο.

Betsson MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Λεωνίδας Γεράνιος με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ