08/01/2023
New York Fix 14 12 13 13 - 51 -
Mpaloniakos 11 11 8 18 - 48 -

Οι New York Fix αντεπιτίθονται!

Ακόμη μια νίκη πρόσθεσαν στην συλλογή τους οι New York Fix, καθώς για την 11η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Evolution League κέρδισαν τον αποδεκατισμένο Μπαλονιακό με 51-48 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και τον έπιασαν στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετρώντας τέσσερις συνεχόμενες νίκες!

Καλύτεροι στα σημεία ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι New York Fix, καθώς με 7 πόντους του Ψαριανού και τρίποντο του Καρακούση, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 14-11. Ο Μπαμπούσης με 4 πόντους και ο Λεβεντούρης με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με τρεις τρίποντες βόμβες του Χατζή οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 25-22. Τον Μπαλονιακό κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο τα τρίποντα των Δημητρόπουλου και Κατσώνη, ενώ 3 πόντους είχε ο Μπαμπούσης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Σεΐζη είχε τον έλεγχο του αγώνα και με 4 πόντους του Ψαριανού, 4 του Χατζή και τρίποντο του Παύλου, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 38-30. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ταμπάση να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 38-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Μπυρόβιοι" δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με δράστες στην επίθεση τους Riki Riki, Χατζή και Ψαριανό, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 51-48. Πάλεψε ο Μπαλονιακός να φέρει τούμπα το ματς στα τελευταία λεπτά του αγώνα, πλησιάζοντας μέχρι και στους 3, 43-40, ωστόσο δεν του έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Δημητρόπουλου, Κατσώνη και Ταμπάση.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/14 βολές, 10/33 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/19 βολές, 12/37 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp των New York Fix ο Καρακούσης με 6 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 0/2 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος του Μπαλονιακού ο Ταμπάσης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές και 4/9 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

New York Fix (Σεΐζης): Αθανασόπουλος 3, Καρακούσης 6 (1), Riki Riki 6 (2), Κούρος, Παύλου 3 (1), Πλατανίτης, Σεΐζης 2, Χατζής 18 (2), Ψαριανός 13 (1)

Μπαλονιακός (Λεβεντούρης): Δημητρόπουλος 6 (2}, Κατσώνης 13 (1), Λεβεντούρης 7 (1), Λιόντος, Μπαμπούσης 9, Ταμπάσης 13

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα του Μπαλονιακού!