31/10/2022
Black Hawks 11 4 10 14 - 39 -
Nobelistes 10 13 14 13 - 50 -

Oι Nobelistes έκοψαν...τα φτερά των «γερακιών»

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, με συναρπαστική εξέλιξη και διακυμάνσεις, η νεοσύστατη ομάδα των Nobelistas, μια παρέα από νεαρούς φοιτητές, έκαμψε την αντίσταση των Black Hawks (39-50), μια ομάδα αποτελούμενη από βετεράνους αθλητές, ιδιαίτερα προικισμένους μπασκετικά.

Η Α' περίοδος άνηκε στους Black Hawks, οι οποίοι θα μπορούσαν να έχουν ολοκληρώσει το δεκάλεπτο με διαφορά μεγαλύτερη από το +1 (11-10), που είχαν στο τέλος. Με πρωταγωνιστές τους Γκοργκόλη και Δρακόπουλο, τα «γεράκια» προηγήθηκαν ακόμα και με +7 (11-4), όμως η επιθετική τους αφλογιστία και ένα τρομερό buzzer beater του Λιναρά, έφεραν και πάλι τους Nobelistas σε απόσταση αναπνοής.
\
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Η εκπληκτική άμυνα των Nobelistas «σμπαράλιασε» τους Hawks, οι οποίοι αδυνατούσαν να βρουν δίοδο προς το αντίπαλο καλάθι και πέτυχαν μόλις 4 πόντους σε 10 λεπτά. Αντίθετα, οι Nobelistas βρήκαν αρκετές λύσεις στο επιθετικό κομμάτι και έτσι έκλεισαν το ημίχρονο στο +8 (15-23).

Στο Γ' δεκάλεπτο, οι Nobelistes συνέχισαν να παίζουν πολύ καλά, πήραν σκορ από αρκετούς παίκτες τους και τελικά έκλεισαν την περίοδο, προηγούμενοι με 12 πόντους διαφορά (25-37), έχοντας βάλει γερές βάσεις για τη νίκη.

Στην τελευταία περίοδο, ο Χατζημιχάλης ήταν αυτός που «καθάρισε» τους Black Hawks, οι οποίοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψουν σε τροχιά νίκης. Ο Forward των Nobelistas με τρίποντα «μαχαιριές», κάθε φορά που τα «γεράκια» προσπαθούσαν να πλησιάσουν και είχαν το momentum, τους έκοψε τα...φτερά, και με άξιο συμπαραστάτη τον Λιναρά, οδήγησε τους Nobelistas στο πρώτο τους ροζ φύλλο.

Βetsson MVP του αγώνα ήταν ο Νικόλας Θεοδώρου με 4 πόντους και 11 ριμπάουντ. Στον αντίποδα ξεχώρισε ο Γιώργος Γκοργκόλης με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ

Οι Nobelistes τελείωσαν το ματς με 13/36 δίποντα, 6/35 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, ενώ πρόσθεσαν ακόμα 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 τάπα και 14 λάθη. Τα «γεράκια» από την άλλη είχαν 15/45 δίποντα, 2/20 τρίποντα και 3/11 βολές. Μέτρησαν ακόμα 33 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 τάπα και 11 λάθη.

Black Hawks: Γκοργκόλης 13, Δρακόπουλος 11, Δελέγκος 2, Κατσίβελος 2, Λαμπρόπουλος 0, Μπουρδανιώτης 4, Παύλου 2, Ροδόπουλος 5

Nobelistes: Βαλλιανάτος 4, Δεμέναγας 7, θεοδώρου 4, Λιναράς 8, Μιμερίνης 0, Παπαθανασίου 1, Παυλάκος 6, Ροϊλίδης 5, Σταματόπουλος 2, Χατζημιχάλης Θ. 4, Χατζημιχάλης Ι. 9

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια και η αθλητικότητα που κατέθεσαν στο παρκέ οι νικητές