22/04/2023
New York Fix 14 15 20 10 - 58 -
Leontario BC 10 13 16 12 - 51 -

Οι NYFix επέστρεψαν στη Master κόντρα σε όλους και σε όλα!

Η διοργάνωση τους πολέμησε, τα ΑΡΔάκια τους υποτίμησαν, αλλά οι Fix έκλεισαν στόματα ξανά. Επικρατώντας και στο Game 2 της σειράς κόντρα στο Leontario BC η ομάδα του Αλέξανδρου Σεϊζη κατέκτησε πανάξια την άνοδο – επιστροφή της στη Master League. Φινάλε της σεζόν για την ομάδα από την Παλλήνη που έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό και στον επαναληπτικό, ανανεώνοντας το ραντεβού με την Evolution για του χρόνου. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Με συγκέντρωση στην άμυνα και με το δίδυμο Ζορμπάς (6π.) – Χατζής (5π.) να βρίσκει ρυθμό από νωρίς, οι Νεοϋορκέζοι έδειξαν αποφασισμένοι για την νίκη και στο Game 2. Το Leontario, από την άλλη, παρέμεινε σε κοντινή απόσταση, χάρη στα καλάθια των Σκούρα (4π.), Πλαγιαννάκου (2π.) και Λάππα (2π.) κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -4. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, το επιθετικό κρεσέντο του Riki (8π.) έφτιαξε ακόμη περισσότερο την ψυχολογία των γηπεδούχων που παρέμειναν σε θέση οδηγού. Στην αντίπερα όχθη, το Leontario είχε πλουραλισμό στο επιθετικό σκέλος, όμως τα προβλήματα στην άμυνα δεν λύθηκαν και έτσι η υπόθεση πρόκριση είχε δυσκολέψει για τα καλά. Σκορ ημιχρόνου, 28-23.

Παραμένοντας συγκεντρωμένοι και μετά την ανάπαυλα, οι NYFix διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα, βρίσκοντας λύσεις από τους Ζορμπά (8π.), Χατζή (7π.) και Riki (3π.). Το Leontario, παρά την προσπάθεια των Βλάχου (5π.), Βεργόπουλου (3π.) και Πλαγιαννάκου (3π.) βρέθηκε πίσω με 9 πόντους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Fix είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση – άνοδο, αλλά αυτό δεν αρκούσε. Διαχειριζόμενοι έξυπνα τον χρόνο και με καλές επιλογές και διαχείριση από τον πάγκο, οι Νεουορκέζοι διπλασίασαν τις νίκες τους. Το Leontario, επικράτησε στο επιμέρους σκορ της τέταρτης περιόδου με 10-12, χάρη στους Βόσικα (6π.), Χατζησπύρου (3π.), Βεργόπουλο (2π.) και Τσιαντή (2π.), βελτιώνοντας κάπως την εικόνα του στο φινάλε.

Λήξη αγώνα στο Basketaki Arena, με τους Fix να επικρατούν με 58-51, παίρνοντας την πρόκριση στα Quarterfinals της Evolution, εκεί όπου θα συναντήσουν την ΑΜΟΚ !

Στο τέλος του αγώνα, οι New York Fix είχαν 11/31 δίποντα, 7/28 τρίποντα και 15/26 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, το Leontario BC είχε 12/28 δίποντα, 6/25 τρίποντα και 9/20 βολές. Μάζεψε 26 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 16 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε Αλέξανδρος Ζορμπάς με 19 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Βεργόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Έδωσε 2 ασίστ, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 22 λεπτά συμμετοχής.

New York Fix (Σεϊζης):  Ζορμπάς 19 (1),  Καλπακίδης, Καρακούσης 3, Κουράσης 14 (4), Κούρος 3 (1), Κουτούζος 3, Παναγόπουλος, Πλατανίτης 2, Σεϊζης 2, Χαμπεσής, Χατζής 12 (1).

Leontario BC (Κωνσταντιδέλης): Βεργόπουλος 8 (2), Βλάχος 5 (1), Βόσικας 8 (2), Κορωνάκης, Κρουστάλης 2, Κωνσταντιδέλης, Λάππας 2, Πλαγιαννάκος 9, Σκούρας 8, Σπυρόπουλος, Τσιαντής 3, Χατζησπύρου 6 (1).

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που διαχειρίστηκαν το ματς οι Fix και οι πανηγυρισμοί στο φινάλε.