16/10/2022
Winston Wizards 11 6 13 6 - 36 -
Slam Ducks 8 14 8 10 - 40 -

Οι "πάπιες" τραγουδούν ακόμα!

Πολύ ωραίο παιχνίδι το απογευματάκι της Κυριακής με Wizards και Ducks να παλεύουν μέχρι τέλους για την επικράτηση και το ροζ φύλλο αγώνα, με την παρέα του Ισαακίδη να τα καταφέρνει με τελικό σκορ 36-40.

Έκαναν πολύ καλά τα... βασικά, έπαιξαν υπέροχο μπάσκετ και ξεκίνησαν τον αγώνα πολύ ελπιδοφόρα οι δύο ομάδες, με το χαμηλό σκορ να είναι απορίας άξιον, με τους Αποστολόπουλο, Καζά από Wizards και Μπούνταλη από Ducks να ξεχωρίζουν, με το 11-8 να είναι το σκορ που χώριζε τις δύο παρέες.

Ο Μπουτεράκος ήταν ιδιαίτερα ενεργητικός και προσπάθησε με τον Χάλδα να κρατήσει το προβάδισμα των Ducks οι οποίοι επανέκαμψαν με ένα γρήγορο 0-7. Ο Καζάς έκανε ό,τι μπορούσε και με συνεχείς επιθετικές προσπάθειες μείωσε, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 17-22 για Ducks.

Γρήγορο 8-0 για τον Αποστολόπουλο και τους Wizards, οι οποι έφεραν το ματς στα ίσα και εν τέλει πέρασαν μπροστά, παίρνοντας παράλληλα το μομέντουμ του αγώνα. Δύο απανωτά τρίποντα του Μαυροζούμη έβαλαν ξανά... φωτιά στο κατς, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 30-30!

Ματς για γερά νεύρα, με τον Μπουτεράκο να δημιουργεί για Ducks και τον Μπούνταλη να εκτελεί και τους φιλοξενούμενους να το πάνε μέχρι... τέλους, επικρατώντας των Wizards με τελικό σκορ 36-40. Υπέροχο παιχνίδι!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Μπουτεράκος με 4 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Wizards ξεχώρισε ο Σπύρος Αποστολόπουλος με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι Wizards είχαν 6/27 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 9/16 βολές, 40 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 18 λάθη. Οι Ducks είχαν 10/34 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 5/16 βολές, 32 ριμπάουντ, 10 ασίστ 10 κλεψίματα και 14 λάθη.

Winston Wizards (Νταής): Αποστολόπουλος 15, Νταής 4, Τσίκης, Τοσουνίδης 3, Φράγκος, Καζάς 13, Καπετάνος 1.

Slam Ducks (Ισαακίδης): Χάλδας 14, Μπουτεράκος 4, Μαυροζούμης 9, Μπούνταλης 9, Καραλουκάς 2, Μαυρομιχάλης, Ισαακίδης 2, Σαφράς, Τσουμάκος.

Τί μας άρεσε: Το απίστευτα αμφίρροπο παιχνίδι!