25/11/2019
Friends 8 11 13 12 - 44 -
New York Pic-Knicks 20 8 14 10 - 52 -

Οι Pic-Knicks κέρδισαν τον Ντάννυ!

Το απόγευμα που Σαββάτου, 23 Νοεμβρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, οι Pic-Knicks είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και επικράτησαν με 52 – 44 των Friends, του εξαιρετικού Ντάννυ Εσκινάζη, που πέτυχε 27 πόντους με εννιά τρίποντα!!

Καλό ξεκίνημα στον αγώνα έκαναν οι Pic-Knicks και προηγήθηκαν με Δημητρέλο, Βασιλείου και Τσέτσικα να βάζουν από ένα καλάθι , ενώ ο Ντάννυ με δύο τρίποντα ισοφάρισε 6 – 6. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με 6 πόντους του Βασιλείου και βοήθειες από Αντωνόπουλο, Στρογγύλη και Αθανασίου προηγήθηκαν με 8– 20 των Friends που πέτυχαν ένα δίποντο με τον Βόσσο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Νεοϋορκέζοι διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα βρίσκοντας 8 πόντους με Αντωνόπουλο, Στρογγύλη , Δημητρέλοο και Τσέτσικα ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ντάννυ συνέχιζε το τρίποντο(3) κρεσέντο του και με τη βοήθεια του Μπρεδάκη μείωσαν και διαμόρφωσαν το 19 – 28 σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Οι γηπεδούχοι με ακόμα τρία τρίποντα του Ντάννυ και δύο καλάθια του Μπρεδάκη πέτυχαν 13 πόντους, ενώ οι New York με Στρογγύλη και Σπηλιωτόπουλο να βάζουν από 5 πόντους και βοήθειες από Αντωνόπουλο και Αθανασίου διατηρούσαν προβάδισμα με 32-42.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου Ντέλλης και Αντωνόπουλος άνοιξαν την διαφορά για τους φιλοξενούμενους, όμως Δομήνικος και Τσαλαβούτας πέτυχαν από 3 πόντους και μείωσαν σε 38 – 46. Στην συνέχεια οι Pic-Knicks διεύρυναν το προβάδισμα με 4 βολές του Αθανασίου, αλλά οι Friends με δύο τρίποντες βόμβες από Ντάννυ και Τσαλαβούτα πλησίασαν στους 6(44 – 50). Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και απλά ο Αθανασίου με δύο ακόμα βολές διαμόρφωσε το τελικό 44 – 52 για τους New York Pic-Knicks.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Αθανασίου με 10 πόντους, 17 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντάννυ Εσκινάζης με 27 πόντους, και 7 ριμπάουντ.

Συνολικά οι Friends είχαν 5/28 δίποντα, 11/38 τρίποντα, 1/1 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.
Οι Pic-Knicks  είχαν 17/43 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 9/18 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Friends(Τσαλαβούτας): Τσαλαβούτας 6 , Μπρεδάκης 6 (7ρ.), Βόσσος 2, Εσκινάζης 27 (7ρ.), Ράπτης, Νέτσης , Πουλόπουλος, Δομήνικος Μπαλάσκας 3 (3ας.).

New York Pic-Knicks( Δημητρέλλος ): Δημητρέλλος 4, Σπηλιωτόπουλος 5 (10ρ.), Μαργαρίτης, Αντωνόπουλος 7, Βασιλείου 8, Στρογγύλης 12, Αθανασίου 10 (17ρ.) Ντελλής 2, Τσέτσικας 4(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το κρεσέντο τριών πόντων του Ντάννυ Εσκινάζη.