07/10/2022
Anonymous BC 24 9 7 11 - 51 -
Athens Pistols 23 15 12 17 - 67 -

Οι Pistols που ξέραμε!

Παίζοντας όμορφο μπάσκετ, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, οι Athens Pistols επικράτησαν με 51-67 των Anonymous, έκαναν την πρώτη τους νίκη στο Basketaki Cup και μας θύμισαν την ομάδα των προηγούμενων χρόνων.

Άκρως ποιοτικό και παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με την επίθεση των δύο ομάδων να παίρνει φωτιά. Οι Anonymous ήταν… οριακά καλύτεροι και με τρίποντα των Μπουτσικάκη και Καστρινού και δίποντα των Κουρτέση και Χριστόπουλου προηγήθηκαν με 24-23. Για τα «Πιστόλια» οι Κόκκαλης, Σαμουήλ και Πατρώνης ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπαλωμένου παρουσιάστηκε καλύτερη στο παρκέ. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Σάρρα, Σαμουήλ, Μπαλωμένο και Καρνάβα, οι Athens Pistols έτρεξαν επιμέρους σκορ 9-15 και βρέθηκαν στο +5 (33-38) στο τέλος του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι που «κόλλησαν» στην επίθεση, είδαν τον Χριστόπουλο κυρίως με ατομικές ενέργειες να σκοράρει.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι «μαύροι» διατήρησαν σχετικά εύκολα το υπέρ τους προβάδισμα και «έχτισαν» μάλιστα διψήφια διαφορά χάρη στα καλάθια των Ρήγα, Καρνάβα και Πατρώνη. Η ομάδα του Φιλαρτζή συνέχισε να σκοράρει με το… «σταγονόμετρο», με τους Μπουτσικάκη και Ψιλλάκη να σημειώνουν από ένα τρίποντο. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 40-50.

Με την ψυχολογία στα ύψη και πολυφωνία στα επίθεση, οι Athens Pistols δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να επιστρέψει στο ματς και με επιμέρους σκορ 11-17 έφτασαν στη νίκη με 51-67. Οι τυπικά γηπεδούχοι που πέτυχαν 24 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 27 στα υπόλοιπα τρία θα πρέπει να προβληματιστούν εν όψει συνέχειας και να παρουσιαστούν καλύτεροι.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Κόκκαλης με 14 πόντους (7/9 δίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/40 δίποντα (30%), 8/33 τρίποντα (24%) και 3/10 βολές (30%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/9 δίποντα (62%), 5/18 τρίποντα (28%) και 4/7 βολές (57%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ.

Anonymous (Φιλαρτζής): Καστρινός 9 (3), Μπουτσικάκης 16 (4), Χειλάκης, Χριστόπουλος 16 (14 ριμπ.), Μπέλλος 1, Κουρτέσης 4, Φιλαρτζής 2, Ψιλλάκης 3 (1), Στεφανάτος

Athens Pistols (Μπαλωμένος ): Μπαλωμένος 5 (1), Σαμουήλ 9 (1), Καρνάβας 9 (1), Πατρώνης 11 (2), Κόκκαλης 14, Ρήγας 11, Σάρρας 4 (10 ριμπ.), Φασουλάκης 4

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των Athens Pistols και το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά ευστοχίας των Anonymous σε όλες τις κατηγορίες των σουτ.