14/10/2021
Flying Circus 6 10 15 13 - 44 -
Wolves 8 19 11 16 - 54 -

Οι πρωταθλητές επέστρεψαν να το ξαναπάρουν!

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας οι Wolves επικράτησαν των Flying Circus με 44-54 και ξεκίνησαν με νίκη την υπόθεση υπεράσπισης του τίτλου! Οι Flying Circus δεν κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στους Λύκους, μείωσαν στο τέλος του παιχνιδιού σε 43-48 όμως δεν είχαν την τύχη των αντιπάλων τους και μοιραία έχασαν το παιχνίδι.

Κακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι δύο ομάδες καθώς ήταν άστοχες και υπέπεσαν αμφότερες σε πολλά και συνεχή λάθη. Ωστόσο φάνηκε πως και οι δύο ομάδες ήθελαν να τρέξουν και να παίξουν σωστό μπάσκετ αλλά ίσως η αποχή τις απέτρεψε από το να τα καταφέρουν. 6-8 το σκορ της πρώτης περιόδου με τον Αλεξάκη να έχει τέσσερις για τους Flying Circus και τον Καρατζά τρεις για τους Wolves.

Διαφορετικό παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο με τους Wolves να μπαίνουν στο παρκέ αποφασισμένοι να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης. Έχτισαν διαφορά ασφαλείας στο πρώτο πεντάλεπτο με το σκορ να γίνεται 10-19 (15′) ενώ η διαφορά ανέβηκε και σε διψήφιο αριθμό πόντων με το πρώτο ημίχρονο να λήγει 16-27. Ο Αλεξάκης και ο Μαρίνης είχαν από πέντε πόντους για το Ιπτάμενο Τσίρκο, πέντε είχε ο Μαρσέλος και, τέσσερις ο Τσώλης για τους Wolves.

Στο τρίτο δεκάλεπτο περιμέναμε την αντίδραση των Flying Circus, ωστόσο οι Wolves φάνηκαν διαβασμένοι και στο πρώτο πεντάλεπτο δεν έδωσαν δικαίωμα με το σκορ να γίνεται 25-36 (25′). Οι Flying Circus με ένα γρήγορο 6-0 έκαναν το σκορ 31-36 (27′) αλλά δεν είχαν συνέχεια και το δεκάλεπτο έληξε 31-38. Ο Κάκιας είχε έξι πόντους για τους γηπεδούχους και ο Αλεξάκης τέσσερις, για τους φιλοξενούμενους ο Αλέξης πέτυχε τρεις ενώ υπήρχε επιθετική πολυφωνία με πέντε διαφορετικούς σκόρερ.

Στην τελευταία περίοδο οι Wolves φάνηκαν να καθαρίζουν την υπόθεση νίκη αφού έγραψαν 32-46 (34′). Όμως οι Flying Circus δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με επιμέρους σκορ 11-2 έκαναν το 43-48 (38′) και μπήκαν πάλι στην διεκδίκηση της νίκης. Οι Wolves πέτυχαν δύο τρίποντα προς το τέλος του ματς και η αναμέτρηση έληξε 44-54 υπέρ τους. Ο Σωτηρόπουλος είχε τέσσερις και οι Τζίτζιφας και Μαρίνης από τρεις για τους ηττημένους, ο Παναγιωτιόπουλος ξεχώρισε με έξι για τους νικητές.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Ορέστης Μεϊκόπουλος με 4 πόντους έχοντας 0/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους Flying Circus καλύτερος ο Σταύρος Αλεξάκης με 14 πόντους αφού είχε 6/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι Flying Circus είχαν 12/43 δίποντα, 4/28 τρίποντα, 8/15 βολές, 52 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 13 κλεψίματα, 21 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Wolves είχαν συνολικά 14/36 δίποντα, 7/33 τρίποντα, 5/18 βολές, 47 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 17 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 κόψιμο.

Flying Circus (Αλεξάκης):  Τζίτζιφας 8 (2τρ 6ρ 5κλ), Σωτηρόπουλος 6 (1τρ 9ρ), Αλεξάκης 14 (17ρ), Αντάπασης 1, Μαρίνης 5 (1), Κάκιας 8 (12ρ), Πιπιλής 2.

Wolves (Πετρόπουλος): Τσώλης 6 (6ρ), Καρατζάς 11, Μαρσέλος 7 (7ρ 1τρ), Παναγιωτόπουλος 8 (2τρ 5κλ), Πετρόπουλος, Φιλόκωστας 6 (6ρ 4κλ), Μεϊκόπουλος 4 (1τρ 9ρ), Αλέξης 9 (1), Παπαευσταθίου 3 (1).

Τι μας άρεσε: Η τελευταία περίοδος ήταν ωραία με παραλίγο ανατροπή από τους Flying Circus και τέσσερα τρίποντα από τους Wolves.