14/01/2023
Retro Pacers 14 11 10 17 - 52 -
Green Rose BC 11 6 18 13 - 48 -

Οι Retro την νίκη, το Green Rose τις εντυπώσεις !

Βράδυ Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Retro Pacers άντεξαν στην πίεση του σκληροτράχηλου Green Rose και επικράτησαν με 52-48, επιστρέφοντας άμεσα στα ροζ φύλλα μετά την απώλεια του αήττητου. Η ομάδα του Ροζάκη έφτασε κοντά στην έκπληξη της αγωνιστικής, ούσα ιδιαίτερα ανταγωνιστική, όμως υπέπεσε σε τέταρτη διαδοχική ήττα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τους μετέπειτα νικητές να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Μπουρμπόν (8π.), Σέμπογλου (3π.) και Γεωργάρα (2π.). Από πλευράς φιλοξενούμενων, οι Τριανταφυλλόπουλος (5π.), Τριτάκης (4π.) και Καλογεράκης (2π.) κράτησαν την ομάδα τους σε απόσταση ενός σουτ από τους αντιπάλους της. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Βασίλη Χριστοδουλόπουλου ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική στο αμυντικό σκέλος, γεγονός που της επέτρεψε να διευρύνει το προβάδισμά της χωρίς να ενθουσιάσει. Μόλις 6 πόντους κατάφερε να σκοράρει το Green Rose, που μοιραία πήγε στα αποδυτήρια με -8. Σκορ ημιχρόνου, 25-17.

Μετά την ανάπαυλα το Green Rose εμφανίστηκε μεταμορφωμένο. Με αξιοσημείωτη πολυφωνία (6 διαφορετικοί σκόρερ) και μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα, οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν στο επιμέρους σκορ με 10-18 και ισορρόπησαν απόλυτα την κατάσταση. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Pacers, διανύοντας το λιγότερο παραγωγικό διάστημά τους στο ματς. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-35.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι τέλους για το πολύτιμο ροζ φύλλο. Οι Retro κατάφεραν να λυγίσουν το Green Rose με τους Γεωργάρα (6π.) και Σέμπογλου (5π.) να κάνουν τη διαφορά στο κρίσιμο σημείο. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις, αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα παρά την συγκινητική προσπάθεια των Τριτάκη (5π.), Λώλου (3π.), Τριανταφυλλόπουλου (3π.) και Καλογεράκη (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Retro Pacers είχαν 14/34 δίποντα, 3/16 τρίποντα και 15/31 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, το Green Rose είχε 15/41 δίποντα, 4/26 τρίποντα και 6/15 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Σέμπογλου με 12 πόντους και double-double, έχοντας 2/5 δίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Καλογεράκης με 10 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/2 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος) : Ζήσης, Αναγνωστόπουλος 5, Βασιλειάδης 4, Γεωργάρας 13, Ιωαννίδης 2, Σέμπογλου 12, Τσιλιμπάρης 1, Καζαφέρης, Μπουρμπόν 13 (3), Χριστοδούλου 2.

Green Rose (Ροζάκης) : Τριανταφυλλόπουλος 11 (3), Δημητρόπουλος 2, Καναβάρος 2, Ροζάκης 2, Βασιλόπουλος, Τριτάκης 13 (1), Ξιάρχος 3, Καλογεράκης 10, Λώλος 5.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς του αγώνα.