01/10/2023
Frigo Driver 5 8 7 10 - 30 -
The Roots 8 10 5 21 - 44 -

Οι Roots δεν αστειεύονται φέτος!

Το μεσημέρι της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Roots διπλασίασαν τις νίκες τους στο φετινό πρωτάθλημα της Development 2 League, χάρη στο εξαιρετικό τους τέταρτο δεκάλεπτο (10-21).

Σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο οι Roots έδειξαν να πατούν ελαφρώς καλύτερα στο ξεκίνημα, βρίσκοντας λύσεις από τους Θ. Ανδραβίζο (3π.), Λουλουργά (3π.) και Νικολάου (2π.). Οι Frigo απάντησαν με Μαθιό (3π.) και Κωστάκη (2π.) παραμένοντας σε απόσταση ενός σουτ. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 5-8.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οι Roots διατήρησαν την ανώτερότητά τους με τον Νικολάου (5π.) να ξεχωρίζει και τους Λουλουργά (3π.) και Φιλιππή (2π.) να τον ακολουθούν. Στην αντίπερα όχθη, το δίδυμο Κωστάκης (5π.) - Μαθιός (3π.) κουβαλούσε επιθετικά τους Frigo, οι οποίοι αδυνατούσαν όμως να βρουν ρυθμό για να πλησιάσουν τους φιλοξενούμενους. Σκορ ημιχρόνου, 13-18.

Μετά την ανάπαυλα οι Frigo παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και ελέγχοντας το ματς μέσα από την άμυνά τους, μείωσαν ελαφρώς με καλάθια των Μαθιού (4π.) και Νικόλτσου (3π.). Οι Roots μπορεί να διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, όμως διατήρησαν τα ηνία, χάρη στους Θ. Ανδραβίζο (3π.) και Νικολάου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 20-23.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Roots αποφάσισαν να μην μπλέξουν με ειδικές καταστάσεις και δραματικά φινάλε. Σκοράροντας 21 πόντους και έχοντας τους Νικολάου (9π.) και Λουλουργά (6π.) σε εξαιρετική κατάσταση, η ομάδα του Σοκολάκη έχτισε διψήφια διαφορά και δεν ξανά κοίταξε ποτέ πίσω. Οι Frigo, παρά την προσπάθεια του Μαθιού (8π.), δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό και υπέπεσαν στην πρώτη τους φετινή ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Frigo Driver είχαν 9/42 δίποντα, 1/17 τρίποντα και 9/25 βολές. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 21 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Roots είχαν 9/44 δίποντα, 8/34 τρίποντα και 2/9 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Λουλουργάς με 12 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νεκτάριος Μαθιός με 15 πόντους και double-double, έχοντας 5/17 δίποντα και 5/13 βολές. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 μπλοκ και 5 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Frigo Driver (Γκότσης) : Απολλωνάτος 1, Γκότσης, Κωστάκης 7 (1), Λουκατάρης, Μαθιός 15, Μαρουλής 2, Νικόλτσος 5.

Roots (Σοκολάκης) : Ανδραβίζος Π., Ανδραβίζος Θ. 6, Βασταρδής, Γούλας 2, Γουρνέλος, Ζαμπάρας 2, Λουλουργάς 12 (4), Νικολάου 18 (4), Παντελάτος, Σοκολάκης, Φιλιππής 4, Χαιδάκης.

Τι μας άρεσε : Το τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών.