22/10/2023
Iron Maidan 12 18 9 7 - 46 -
Σκόρπιοι BC 14 14 13 12 - 53 -

Οι Σκόρπιοι... μαζεύτηκαν και κέρδισαν!

Ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο παρέες που ήξεραν τί ήθελαν στο παρκέ, καθώς Iron Maidan και Σκόρπιοι έπαιξαν για το ροζ φύλλο αγώνα με τους δεύτερους να επικρατούν με σκορ 46-53 στο ΣΕΦ!

Ο Δημήτρης Χειράκης έβαλε ένα τρίποντο και πέρασε μπροστά τους Σκόρπιους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Ευθυμίου να αποτελεί το έτερό του ήμισυ επιθετικά. Οι Θοδωρής και Αγαμέμνων Μαλτέζος μοιράστηκαν σκορ και εντυπώσεις στο επιθετικό μισό για Maidan και η πρώτη περίοδος έληξε στο 12-14. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να είναι αποδοτικοί και να πιέζουν για να γυρίσουν την κατάσταση! Ο Δημήτρης Μακρής και ο Λημνίδης... τρύπωσαν και σκόραραν κάτω από το καλάθι, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-28 και το παιχνίδι να είναι και να γίνεται ντέρμπι!

Κακό επιθετικά το τρίτο δεκάλεπτο στο ΣΕΦ, με τις δύο παρέες να αναλώνονται σε αβίαστα λάθη και τον ρυθμό να πέφτει. Ο Παληγιάννης με όμορφα καλάθια από το ποστ και ο Χειράκης από... παντού, διαμόρφωσαν το 39-41 το οποίο άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς για το τέλος, σε έναν αγώνα που κανείς δεν ήξερε τί εξέλιξη θα πάρει! Ο Χειράκης όμως ήξερε, ή μάλλον... αποφάσισε! Οι Σκόρπιοι έπαιξαν για να το πάρουν, οι Maidan ήταν πολύ καλοί αλλά κατι τους... έλειπε, με αποτέλεσμα οι φιλοξενουμενοι να επικρατήσουν με 46-53, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χειράκης με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλεψιμο.και 2 λάθη. Από τους Maidan ξεχώρισε ο Νίκος Παληγιάννης με 12 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 19/47 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 2/6 βολές, 36 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 κλεψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/44 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 8/16 βολές, 45 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 13 λάθη.

Iron Maidan (Μακρής): Γεράκος 4, Κατσάνος 2, Λημνίδης 13, Μακρής Δ. 6, Μακρής Α. 3, Μαλτέζος Α. 4, Μαλτέζος Θ. 2, Παληγιάννης 12.

Σκόρπιοι (Χειράκης): Ευθυμίου 6, Καρπούζος 4, Μέτσο 2, Σαραντάρης 3, Τέγος 13, Χειράκης 25.

Τί μας άρεσε: Όποιος πάτησε παρκέ σκόραρε!