24/09/2022
Σκόρπιοι BC 25 16 24 22 - 87 -
Skroutz 3 4 12 6 - 25 -

Οι Σκόρπιοι "σκόρπισαν" το Skroutz!

Το μεσημεράκι του Σαββάτου 24 Σεπτεμβρίου στο ASH, οι νέοι στην διοργάνωση Σκόρπιοι, ήταν καταιγιστικοί απέναντι στο Skroutz και χωρίς να συναντήσουν καμία δυσκολία, πήραν ευρεία νίκη με 87 – 25.

Οι νεοφερμένοι στην διοργάνωση Σκόρπιοι, μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στην πρώτη περίοδο και με το δίδυμο Χειράκη με 8 και Τέγο με 6 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, ξέφυγαν με 25 – 3. Για το Skroutz ένα καλάθι έβαλε ο Σελέκος και μία ελεύθερη βολή ο Παπαδόπουλος.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να στέλνουν την διαφορά στους 34, με το δίδυμο των ψηλών Ευθυμίου – Τέγου να έχουν από 4 πόντους και τους φιλοξενούμενους να έχουν μόνο ένα τρίποντο με τον Σελέκο και μία βολή με τον Ξένο, για το 41 – 7.

Το Skroutz προσπαθούσε να πλησιάσει το σκορ στην τρίτη περίοδο με πρώτο βιολί τον Δούμα με 7 πόντους και τον Μερεμέτη να πετυχαίνει ένα τρίποντο, αλλά οι γηπεδούχοι έδειχναν ασταμάτητοι και με την τριάδα Ευθυμίου με 6 και Χειράκη – Μπατάλα με 5 πόντους αντίστοιχα, διαμόρφωναν το 65 – 19.

Οι Σκόρπιοι δεν ξεκόλλησαν το πόδι από το γκάζι σε κανένα σημείο της τέταρτης περιόδου και με τον Τέγο να μην έχει αντίπαλο μέσα στη ρακέτα βάζοντας ακόμα 8 πόντους και τον Χειράκη να ακολουθεί από κοντά με 6, διαμόρφωσαν το τελικό 87 – 25. Για τους φιλοξενούμενους, ένα τρίποντο πέτυχε ο Λεωνάκης κι από ένα καλάθι οι Μερεμέτης και Σπυρόπουλος.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Φίλιππος Τέγος με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους διασώθηκε ο Σωτήρης Μερεμέτης με 5 πόντους 3 ριμπάουντ 1 ασίστ.

Οι Σκόρπιοι είχαν 39 / 67 δίποντα, 1 / 10 τρίποντα, 6 / 16 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 29 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Το Skroutz είχε 5 / 38 δίποντα, 4 / 19 τρίποντα, 3 / 12 βολές, κατέβασε 25 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 22 λάθη.

Σκόρπιοι(Καραγεωργάκης): Βεζυράκης 8(8ρ-9 ασίστ), Δήμου 8(8ρ.), Ευθυμίου 10, Μέτσο 2, Μιχαλόπουλος 2(7ρ.), Μπατάλας 9, Σαραντάρης 10, Τέγος 19(7ρ.), Χειράκης 19.

Skroutz (Λεωνάκης): Βαρβιτσιώτης,Γαρνέλης, Δημούλης , Δούμας 5, Μερεμέτης 5, Μπουρλάς , Ξένος 3, Παπαδόπουλος 1, Ρέντζος, Σελέκος 5, Χριστιανός 18, Λεωνάκης 5.

Τι μας άρεσε: Η καλή εικόνα που έδειξαν οι Σκόρπιοι στο πρώτο τους παιχνίδι!