25/10/2021
ESDDA Graduates 2 7 4 5 - 19 -
Souvlaki Bucks 6 21 25 18 - 70 -

Οι Souvlaki Bucks σκόρπισαν τους Απόφοιτους!

Οι μόλις πέντε Souvlaki Bucks έπαιξαν πιεστική άμυνα, γρήγορο μπάσκετ και κέρδισαν τους έξι ESDDA Graduates με 19-70 και έκαναν το 2-0 στον 1ο όμιλο της Development 2. Οι ESDDA Graduates δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την δεύτερη τους ήττα σε δύο παιχνίδια.
Κακό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες αφού και οι δύο επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ αστοχίας και πέτυχαν αθροιστικά οχτώ πόντους. Οι ESDDA Graduates άνοιξαν το σκορ με καλάθι του Πατουλιά (2-0, 1′) και οι Souvlaki Bucks στα υπόλοιπα εννέα λεπτά πέτυχαν έξι πόντους με τους Δασκαλόπουλο, Συλαϊδή και Αντώνο.
Η κατάσταση άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να δείχνουν πως έχουν συνέλθει από την επιθετική καθίζηση. Ετσι, το σκορ στο 14′ έγινε 7-10 με το επιμέρους σκορ 5-4 υπέρ των ESDDA Graduates. Όμως η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους Souvlaki Bucks οι οποίοι μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου έτρεξαν σερί 2-17 και ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για το 9-27! Ο Πατουλιάς είχε τέσσερις πόντους και ο Λαπιέρης τρεις για τους γηπεδούχους, ο Δασκαλόπουλος ξεχώρισε για τους Bucks με 12 πόντους!
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Αληγιάννη για τους ESDDA Graduates όμως οι Souvlaki Bucks ήταν ισοπεδωτικοί και πέτυχαν 25 αναπάντητους πόντους για να εκτοξεύσουν την διαφορά και να κάνουν το σκορ 12-52 με το δεκάλεπτο να λήγει 14-54. Ο Συλαϊδής έβαλε 11 πόντους για τους φιλοξενούμενους και ο Δασκαλόπουλος πρόσθεσε άλλους έξι.
Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο καθώς η διαφορά ήταν μεγάλη για να καλυφθεί και η εικόνα των γηπεδούχων δεν έδειχνε ικανή για ανατροπή. Έτσι οι Souvlaki Bucks πέτυχαν άλλους 16 πόντους και δέχτηκαν 5 για το τελικό 19-70 και το απόλυτο στον όμιλο τους. Τρεις πόντους είχε ο Πατουλιάς και δύο ο Παναγόπουλος για τους ηττημένους, ο Συλαϊδής πέτυχε άλλους 10 για τους νικητές.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Θανάσης Συλαϊδής με 28 πόντους καθώς είχε 12/19 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 μπλοκ. Ο Κώστας Παναγόπουλος καλύτερος των ESDDA Graduates με 5 πόντους έχοντας 1/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 19 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη και 2 τάπες.
Συνολικά οι ESDDA Graduates είχαν 5/35 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 0/3 βολές, 35 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 κλεψίματα, 22 λάθη και 2 κοψίματα. Οι Souvlaki Bucks είχαν 33/68 δίποντα, 1/19 τρίποντα, 1/5 βολές, 59 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 15 κλεψίματα, 9 λάθη και 6 κοψίματα.
ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Παναγόπουλος 5 (19ρ 1τρ), Τσίτσιρας, Νανόπουλος (6ρ), Λαπιέρης 3 (1), Πατουλιάς 9 (1), Αληγιάννης 2.
Souvlaki Bucks (Δασκαλόπουλος): Συλαϊδής 28 (1τρ 15ρ 6α 4κλ), Δασκαλόπουλος 22 (6α), Αντώνος 8 (13ρ), Μελιγκουνάκης 4 (10ρ), Λεβέντης 8 (16ρ 6α 6κλ).
Τι μας άρεσε: Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν χαοτική ωστόσο είδαμε ωραίες φάσεις συν το πολύ καλό κλίμα ανάμεσα στους αντιπάλους.