12/11/2022
RBD Σπάρτανς 19 14 12 24 - 69 -
Ραμολιμέντα 11 15 11 12 - 49 -

Οι Σπάρτανς «λύγισαν» τα Ραμολιμέντα!

Στο κλειστό γήπεδο Σπάρτακος για το πρωτάθλημα της Rebound League, τα Ραμολιμέντα υπέστησαν τη πρώτη τους ήττα, καθώς οι Σπάρτανς εκμεταλλευόμενοι τόσο τη ποιότητα τους, όσο και το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν με μόλις έξι παίκτες έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη με σκορ 69-49 .

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία, 7-7 και 10-10, με τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο να παίζουν εξαιρετική άμυνα πραγματοποιώντας σερί 6-0, ενώ το τέλος της περιόδου τους βρήκε να προηγούνται με +8 και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 19-11!

Στις πρώτες στιγμές του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν στο γήπεδο ένα μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων, καθώς με τους Παρλαβάντζα, Τσούτη και Εμμανουηλίδη να ηγούνται των προσπαθειών τους μείωσαν στους δύο πόντους (21-19)! Οι «Σπαρτιάτες» αντέδρασαν ξανά στέλνοντας εκ νέου τη διαφορά στους οκτώ (27-19), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν τελικά στα αποδυτήρια έχοντας μεταξύ τους 7 πόντους διαφορά (33-26). Ο εξαιρετικός και σε αυτό το διάστημα Παντελάκης  πέτυχε έξι πόντους για τους Σπάρτανς, ενώ ο Παρλαβάντζας είχε 5 για τα Ραμολιμέντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σπάρτανς αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους έντεκα πόντους, 41-30, ενώ έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο συν οκτώ με σκορ 45-37, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στους πάγκους τους ουσιαστικά χωρίς κάποια ιδιαίτερη διαφοροποίηση στη διαφορά του σκορ ημιχρόνου. Για τους Σπάρτανς, ο Νούκε πέτυχε 4 πόντους, ενώ για τα Ραμολιμέντα 6 είχε ο Εμμανουηλίδης .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους, κι έτσι κι έγινε, καθώς εκτόξευσαν τη διαφορά στους δεκαεπτά πόντους (58-41), δείχνοντας ποιο είναι «το αφεντικό» της αναμέτρησης, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 69-49.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Παντελάκης με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ , ενώ για τους ηττημένους ο Ανδρέας Παρλαβάντζας είχε 15 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Οι Σπάρτανς είχαν 22/38 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 10/13 βολές, 36 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/30 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 12/15 βολές, 20 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 6 λάθη.

Σπάρτανς (Γκλιάτης): Νούκε 15, Τσατόβ 3, Χανιώτης 8, Φραγκούλης 8, Πάτσος 13, Ζαρκάλης 4, Γκλιάτης 8, Κολέγκας 2, Παντελάκης 8

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Τσαφαντάκης 12, Παρλαβάντζας 15, Εμμανουηλίδης 10, Τσούτης 10, Χασιώτης

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Στέφανου Παντελάκη!