27/02/2022
Chicago Hulks 5 15 2 10 - 32 -
Termites 19 11 15 11 - 56 -

Οι Termites του Οκτώβρη είναι εδώ!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Termites στον έβδομο όμιλο της D2-League, καθώς για την 14η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Chicago Hulks για δεύτερη φορά φέτος με 32-56 , αναγκάζοντάς τους παράλληλα στην τρίτη ήττα, ενώ οι ίδιοι ανέβηκαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Με τον Βλασσόπουλο να ξεκινάει πολύ δυναμικά το ματς και να σκοράρει 13 πόντους και τους Κατσάφαρο, Φιλιππαίο και Τουμπακάρη να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας, οι Termites έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 5-19. Ο Σιαχάμης από την περιφέρεια και ο Αλέξανδρος Τιγγινάγκας μέσα από την ρακέτα βρήκαν στόχο για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της συνάντησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Chicago Hulks πήραν μπρος και με δύο τρίποντα του Νάσσου, 4 πόντους του Κονιτόπουλου και έμμεσο τρίποντο του Καλδέλη, μείωσαν στους 4, 20-24, 5:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και με 6 πόντους του Τουμπακάρη, τρίποντο του Καρκατσέλη και καλάθι του Βλασσόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 20-30!

Παραδίδοντας σεμινάρια αμυντικής λειτουργίας και με όπλο την περιφέρειά τους, καθώς έξω από την γραμμή των 6,75μ εκτέλεσαν οι Γιαννάκης (2), Κατσάφαρος (2) και Πασχαλινόπουλος, οι Termites κλείδωσαν ουσιαστικά τη νίκη, με την διαφορά να φτάνει τους 23 πόντους, 22-45. Καταστροφικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους, αφού έμειναν χωρίς καλάθι εντός πεδιάς, με τους Νάσσου και Κονιτόπουλο να βάζουν από μια βολή. Σκορ τρίτης περιόδου 22-45!

Με την διαφορά στους 23 πόντους, 22-45, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι η παρέα του Αποστολόπουλου έφτασε εύκολα στη νίκη με 32-56, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Πολύδωρου, Μπιμπούδη, Βλασσόπουλου και Καρκατσέλη. Για τους Chicago Hulks στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σιαχάμης και Νάσσου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/9 βολές, 7/46 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/5 βολές, 16/41 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Chicago Hulks ο Σιαχάμης με 13 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος για τους Termites ο Βλασσόπουλος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές και 7/14 δίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Α.): Σιαχάμης 13 (3), Μπαντουβάκης, Τσαρτσής, Τιγγινάγκας Ν., Τιγγινάγκας Α. 2, Καλδέλης 3, Κονιτόπουλος 5, Νάσσου 9 (2)

Termites (Αποστολόπουλος): Γιαννάκης 6 (2), Πολύδωρος 2, Πασχαλινόπουλος 3, Βλασσόπουλος 17, Κατσάφαρος 8 (2), Καρκατσέλης 8 (2), Τουμπακάρης 8, Μπιμπούδης 2, Σπανός, Φιλιππαίος 2

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Termites!