20/03/2023
BEERWAUKEE BUCKS 11 13 6 8 - 38 -
Think Digital 7 7 8 23 - 45 -

Oι Think Digital υπέταξαν στο φινάλε τους μαχητικούς Bucks

Αν και οι Beerwaukee Bucks είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και έμοιαζαν ικανοί για μια μεγάλη νίκη επί των Think Digital, οι «κυανόλευκοι» έδειξαν την ποιότητά τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήραν μια δύσκολη νίκη (45-38), η οποία τους κρατάει κοντά στην κορυφή της Development League.

Tα «ελάφια» μπήκαν ψυχωμένα στο παιχνίδι και με εφαλτήριο την πολύ καλή τους άμυνα, κατάφεραν να κυριαρχήσουν στο πρώτο δεκάλεπτο. Χωρίς να πιάσουν πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης, είχαν περισσότερη ουσία στο παιχνίδι τους και έκλεισαν το Α' δεκάλεπτο στο +4 (11-7).

Με τον Περικλή Μπούμπαλη να βρίσκεται για ακόμα μια φορά σε πάρα πολύ κατάσταση, οι Bucks συνέχισαν να πατούν πολύ καλύτερα στο ματς, σε αντίθεση με τους TDG, οι οποίοι αδυνατούσαν να βρουν ρυθμό και έμειναν από νωρίς πίσω με διψήφια διαφορά (24-14).

Στην Γ' περίοδο, οι Think Digital συνέχισαν να είναι πολύ άστοχοι και να κάνουν σωρεία λαθών στην επίθεση, ωστόσο ταυτόχρονα άρχισαν να γίνονται εμφανή τα πρώτα σημάδια κόπωσης στους Bucks, οι οποίοι δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα οι TDG να αρχίσουν να ψαλιδίζουν την απόσταση (30-22).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Think Digital έβαλαν όσα σουτ δεν είχαν βάλει σε όλο το ματς, με ηγέτη τον Γεωργακόπουλο, την ώρα που τα «ελάφια» έμοιαζαν να...κλατάρουν, πληρώνοντας σε πολύ μεγάλο βαθμό το περιορισμένο τους rotation, που δεν τους επέτρεψε να έχουν τα ατού τους φρέσκα, όταν η μπάλα «έκαιγε». Το τελικό 38-45 σφράγισε μια ακόμα νίκη με ανατροπή των Think Digital φέτος.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος Γεωργακόπουλος με 25 πόντους και 6 ριμπάουντ. Στον αντίποδα πολύ καλός ήταν ο Ανδρέας Γκαβρανιτζ, με 2 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Beerwaukee Bucks: Γκάβρανιτζ 2, Καραβίδας 2, Καρπέτας 7, Μακρής 2, Μπούμπαλης 18, Μπούρδος 2, Πετρίτσης 5

Think Digital: Αλεξανδρόπουλος, Βακιρτζόγλου, Βαρελάς 9, Γεωργακόπουλος 25, Δήμας, Καπερώνης 5, Μαρίνης 6, Σταγκίδης