14/09/2024
Phoenix Bums 10 11 13 12 - 46 -
Valhalla Phantoms 19 8 14 15 - 56 -

Οι Valhalla Phantoms έφεραν εις πέρας την αποστολή της πρεμιέρας!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες λύσεις επιθετικά και έβγαλαν εις πέρας την απαιτητική αποστολή της πρώτης αγωνιστικής κόντρα σε μία ποιοτική ομάδα, η οποία ωστόσο δεν κατάφερε να ξεκινήσει ιδανικά στα επίσημα ματς.

Οι Phantoms μπήκαν καλύτερα στο ματς, αλλά οι Bums ισορρόπησαν τη κατάσταση για το 6-7. Ο Χαλκιόπουλος συνέχισε το σερί της ομάδας του και έκανε το προσπέρασμα για το 8-7. Ο Τσινιόκα έδωσε λύσεις κοντά στην αντίπαλη ρακέτα, ενώ ο Κρινής έκανε τρομερό φινάλε στο πρώτο δεκάλεπτο με δύο συνεχόμενα τρίποντα και ένα buzzer beater δίποντο για το 10-19.

Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να είναι πιο ουσιαστικοί και πιο εύστοχοι, φτάνοντας στο +10 για πρώτη φορά (15-25). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 21-25 με τις προσπάθειες των Μοσκόφογλου και Γαδ, ωστόσο ο Κρινής με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 21-27 με το οποίο πήγαν στη διακοπή του ημιχρόνου οι ομάδες.

Οι Phoenix Bums έφτασαν σε απόσταση τριών πόντων (26-29) και λίγο αργότερα ο Αθανασιάδης τους έφερε μία «ανάσα» από την ισοφάριση (29-31). Στο σημείο εκείνο, όμως, υπήρξε αντίδραση από τους φιλοξενούμενους καθώς Sidor, Τσινιόκα και Κρινής ανέβασαν το σκορ στο 29-37. Οι Valhalla Phantoms κράτησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος της περιόδου και ο φωτεινός πίνακας έγραφε 34-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάλευαν να ρίξουν τη διαφορά, ωστόσο έβλεπαν πως οι Phantoms είχαν συνεχώς απαντήσεις που τους κρατούσε σε καλή απόσταση. Η διψήφια διαφορά έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Παπαϊωάννου να κλειδώνει τη νίκη και με το τρίποντο του να «σκοτώνει» τους αντιπάλους του, διαμορφώνοντας το τελικό 46-56.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βικέντιος Τσινιόκα με 12 πόντους, 18 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από τους Phoenix Bums ξεχώρισε ο Βασίλειος Μοσκόφογλου με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Γαδ 2(4ρ.), Κοβάτσος 4(5ρ.), Παπαντωνίου 5(3ρ.), Χαλκιόπουλος 7(7ρ.), Μοσκόφογλου 13(6ρ.), Μπαλτζόγλου 2(6ρ.), Αθανασιάδης 13(7ρ.)

Valhalla Phantoms (Γεωργακάς): Παπαϊωάννου 7(4ρ.), Γεωργακάς 4(1ρ.), Κρινής 19(5ρ.), Κοκόλας 4(7ρ.), Τσινιόκα 12(18ρ.), Sidor 4(4ρ.), Κανάκης 6(7ρ.), Σαμπάνης

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ!