05/02/2020
War Gamers 22 17 18 22 - 79 -
Γκουρούδες 20 23 18 14 - 75 -

Οι War Gamers είναι εδώ!

Σε ένα πολύ όμορφο, δυνατό και μπασκετικό παιχνίδι, οι War Gamers επικράτησαν των Γκουρούδων με 79-75 για την 18η αγωνιστική της Elite League, παίρνοντας έτσι το δέκατο ροζ φύλλο αγώνα!

Αν και βρέθηκαν στο -9 στο ξεκίνημα της συνάντησης, οι War Gamers έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 22-20, χάρη σε 13 πόντους του Καραγιάννη, 5 του Καρατζή και 4 του Θεοφανόπουλου. Ο Παύλος Αχής ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά με 12 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Καλφόπουλο με 6.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντες βόμβες των Προσελέντη, Σούλη και Καραγιάννη, αλλά και 4 πόντους του Μέμεζα, βρέθηκαν με την σειρά τους στ ο +9, 32-23. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Γκουρούδες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με προσωπικό show του Ντίνου Αχή με 16 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 39-43!

Απόλυτα ισορροπημένη ήταν η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους μπλε να διατηρούν το +4, 57-61, έπειτα από 8 νέους πόντους του Ντίνου Αχή, 5 του Παύλου Αχή και 5 του Λημνιάτη. Τους Πειραιώτες κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Θεοφανόπουλος (8π), Καραγιάννης (5π) και Καρατζής (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 57-61!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Σκλαβενίτη έσφιξε την άμυνά του και με τους Καραγιάννη (8π), Προσελέντη (6π) και Πάτερο (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασε στην τεράστια νίκη με 79-75. Για τους Γκουρούδες μόνο τους πάλεψε στα τελευταία λεπτά ο Ντίνος Αχής, ωστόσο οι 11 πόντοι που έβαλε δεν έφταναν για το διπλό.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/18 βολές, 19/38 δίποντα και 10/30 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/27 βολές, 10/29 δίποντα και 11/41 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των War Gamers ο Καραγιάννης με 29 πόντους, έχοντας 7/10 βολές, 5/6 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για τους Γκουρούδες ο Ντίνος Αχής με 37 πόντους, έχοντας 10/10 βολές, 3/8 δίποντα και 7/18 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και ήταν αλάνθαστος.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Προσελέντης 9 (3), Καραγιάννης 29 (4), Σούλης 3 (1), Μέμεζας 6, Θεοφανόπουλος 13, Χαλούδης 3, Τσομίδης 2, Πάτερος 4 (1), Καρατζής 10 (1), Γιαννόπουλος

Γκουρούδες (Λημνιάτης): Οικονόμου 1, Αχής Ν. 37 (7), Αργυράκης, Λημνιάτης 5, Σουρλάγκας, Αχής Π. 21 (4), Καλφόπουλος 11, Παναγιωτόπουλος

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο θέαμα που παρακολουθήσαμε σε όλη την διάρκεια της συνάντησης!