06/05/2023
Χάνειball 9 23 22 22 - 76 -
Kavlanta Hawks 19 11 15 16 - 61 -

Οι Χάνειball κέρδισαν τους άστοχους Hawks!

Το Summer League έχει ξεκινήσει για τα καλά και το απόγευμα του Σαββάτου οι Χάνειball αναμετρήθηκαν με τους Kavlanta Hawks στο Κλειστό Γυμναστήριο «Ανδρέας Παπανδρέου» στο Περιστέρι. Οι Kavlanta έδειξαν αρχικά ότι μπορούν να κερδίσουν το παιχνίδι, αλλά σιγά σιγά οι Χάνειball επέστρεψαν και τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη σε ένα παιχνίδι που ο Σοφούλης έσπασε τα καλάθια, καθώς είχε 5 στα 35 (!!!!!) τρίποντα.

Το ματς στο ξεκίνημα έδειχνε να γέρνει υπέρ των Kavlanta, κυρίως γιατί ο Σοφούλης ξεκίνησε καλά με 3 τρίποντα και ο Τζώρτζης κάτω από τα καλάθια μάζευε όλα τα ριμπάουντ και σκόραρε. Ο πρώτος με 9 και ο δεύτερος με 10 πόντους συμπλήρωσαν και τους 19 της ομάδας τους για να προηγηθούν στην πρώτη περίοδο με 9-19.

Οι Χάνειball που είχαν μπει μουδιασμένα κατάφεραν στο δεύτερο δεκάλεπτο να βρουν πρωταγωνιστές στην επίθεση με πολλούς διαφορετικούς σκόρερ, ενώ από την άλλη μεριά το «χτίσιμο» από τον Σοφούλη είχε ήδη ξεκινήσει. Οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το 32-30 υπέρ των Χάνειball, οι οποίοι είχαν ήδη κάνει την ανατροπή και έπρεπε πλέον να παραμείνουν στο ίδιο επίπεδο.

Έτσι και έγινε, αφού στο τρίτο δεκάλεπτο Χριστόπουλος και (κυρίως) Καραμπάς έδωσαν πολλές λύσεις επιθετικά, ενώ οι Kavlanta δε μπορούσαν να βρουν ρυθμό με τίποτα. Ο Σοφούλης συνέχιζε να σουτάρει απογοητευτικά, ο Κατσιάπης προσπαθούσε να μαζέψει τα ασυμμάζευτα και οι Kavlanta στο τέλος της τρίτης περιόδου βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 54-45.

Το μόνο που χρειαζόταν για τους Χάνειball ήταν να είναι σοβαροί μέχρι το τέλος, κάτι που έκαναν, αφού κατάφεραν να σκοράρουν 22 πόντους στην τελευταία περίοδο και να μην αφήσουν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους. Οι Kavlanta δεν κατάφεραν να κάνουν τίποτα αξιόλογο μέχρι το τέλος και το ματς αυτό θα μείνει στην ιστορία για το ΜΥΘΙΚΟ 5/35 τρίποντα του Σοφούλη, ο οποίος μάλιστα είχε σκοράρει τα 3 από τα 5 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Με τέτοιο Σοφούλη ήταν αναπόφευκτο οι Kavlanta να γνωρίσουν την ήττα με 76-61.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Μπελεφάντης με 5 πόντους, 18 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι Χάνειball τελείωσαν το ματς με 28/64 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 2/2 βολές, 56 ριμπάουντ και 20 ασίστ για 12 λάθη. Από την άλλη οι Kavlanta Hawks είχαν 18/44 δίποντα, 7/45 τρίποντα, 4/16 βολές, 48 ριμπάουντ και 17 ασίστ για 9 λάθη.

Χάνειball (Χριστόπουλος): Δαμουλάκης 4, Καραμπάς 25, Μπελεφάντης 5 (1), Παπανικολαόυ 7 (1), Χριστόπουλος Ι. 12, Χριστόπουλος Κ. 17 (4), Χριστόπουλος Δ. 6

Kavlanta Hawks(Σοφούλης): Αλεβίζος, Ασημακόπουλος, Βαραμέντες 3, Βιδάλης 2, Κατσιάπης 13 (1), Κολυβάς 5 (1), Πέτρου, Παπαδημητρόπουλος, Σοφούλης 18 (5), Τζώρτζης 20

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Χάνειball όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο.