16/12/2023
Tripodiakos 12 22 12 13 - 59 -
Brazzerzz Beachterzz 22 23 27 14 - 86 -

Οι καλύτεροι φετινοί Beachterzz!

Με όπλο τα τρομερά ποσοστά ευστοχίας, οι Brazzerzz Beachterzz μετέτρεψαν σε υγιεινό περίπατο το παιχνίδι κόντρα στον Τριποδιακό, τον οποίον κέρδισαν με 59-86 για τη δέκατη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Master League και απομακρύνθηκαν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Brazzerzz Beachterzz, καθώς με δύο τρίποντα του Χώρου, 5 πόντους του Χαΐτου, 4 του Γρηγορακάκη, 4 του Πολυχρονόπουλου και τρίποντο του Πιστεύου, προηγήθηκαν με 9-22, 3:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 12-22, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Καφούνης από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα από ένα τρίποντο είχαν οι Νίκας και Γαλανόπουλος.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +16, και τελικά με τρία νέα τρίποντα του Ζώτου, 4 πόντους του Γρηγορακάκη και 4 του Πολυχρονόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων, 34-45. Τον Τριποδιακό κράτησε όρθιο σε εκείνο το σημείο ο Πιτταράς με τους 11 πόντους που πέτυχε, 4 είχε ο Μαυράκης και ένα τρίποντο ο Νίκας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Δημητριάδη πάτησε εκ νέου γκάζι και με 9 πόντους του Γρηγορακάκη, δύο τρίποντα του Ζώτου και δύο του Πιστεύου, ξέφυγε στους 26, 46-72. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να αντιδράσουν ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 5 πόντους του Σαρλή και τους 4 του Μαυράκη. Σκορ τρίτης περιόδου 46-72!

Τυπικής διαδικασίας αποτέλεσε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους Brazzerzz Beachterzz να επικρατούν με 59-86, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Δημητριάδη, Πιστεύου και Χαΐτου. Για τον Τριποδιακό στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Γαλανόπουλος, Δημητρακόπουλος, Νίκας και Μαυράκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 11/24 δίποντα και 10/36 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/9 βολές, 21/44 δίποντα και 13/25 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 7 λάθη.

Πολυτιμότερος του Τριποδιακού ο Μαυράκης με 13 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 5/6 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Betsson MVP των Brazzerzz Beachterzz ο Γρηγορακάκης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές και 8/12 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Τριποδιακός: Γαλανόπουλος 11 (2), Δημητρακόπουλος 4, Καφούνης 5 (1), Μαυράκης 13, Νίκας 10 (3), Πιτταράς 11 (3), Σαρλής 5 (1)

Brazzerzz Beachterzz: Γεράκης 3, Γκόκας 3, Γρηγορακάκης 17, Δημητριάδης 7 (1), Δριβάκος 2, Ζώτος 21 (7), Πιστεύος 12 (4), Πολυχρονόπουλος 12, Χαΐτος 9 (1)

Τι μας άρεσε: Τα τρομερά ποσοστά των Beachterzz!