12/12/2023
Flood BC 25 15 13 17 - 70 -
Somalia Pirates 13 13 16 16 - 58 -

Σπουδαίο μπάσκετ με οικοδέσποινα τη Flood!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, η Flood πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασε δίκαια στο πέμπτο φετινό ροζ φύλλο κόντρα στους Σομαλούς Πειρατές με σκορ 70-58!

Η Flood έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της και με τους Αναματερο-Ζαφερόπουλο να πραγματοποιουν εξαιρετική εμφάνιση έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 25-13! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Καλφαγιάννης και Γιαννοσπύρος αποτέλεσαν τους πρώτους σκόρερ της ομάδας τους με 3 πόντους έκαστος!

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μπήκαν το ίδιο συγκεντρωμένα στο παρκέ της Basketaki Arena και με επιμέρους 10–6 βρέθηκαν μπροστά στο συν δεκαέξι με σκορ 35–19. Η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Βελιβασάκη η οποία με πέντε αναπάντητους πόντους μείωσε την διαφορά στις έντεκα(35-24). Ωστόσο, η αντεπίθεση τον φιλοξενούμενων έμεινε ημιτελής, με το πέρας με το φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δίχνει το 40–26.

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης οι Σομαλοί με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Παπαηλιού, Ζαχαράκη και Καλφαγιάννη να ηγούνται των προσπαθειών τους έφεραν την αναμέτρηση  οκτώ πόντους(45-37). Ωστόσο, οι αντίδραση  των γηπεδούχων  ήταν άμεση και με επιμέρους 8-5 την επανέφεραν σε διψήφια επίπεδα, σ’ αυτό των έντεκα πόντων με σκορ  53–42, όπου ήταν και το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η παρέα του Ασπιώτη συνέχισες το ίδιο αγωνιστικό μοτίβο, κράτησε το προβάδισμα που είχε δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή και καταφέρει να φτάσει πανάξια στο πέμπτο φετινό ροζ φύλλο για το πρωτάθλημα της Master league με σκορ 70–58.

Betsson MVP ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος με 12 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο ΜΙχαήλ Καλφαγιάννης είχε 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι νικητές είχαν 18/47 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 10/17 βολές, 54 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/52 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 13/21 βολές, 39 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη .

Flood(Ασπιώτης): Αλικανιώτης 13, Αναματερός 9, Ασπιωπτης 5, Βλάχος 9, Ζαφειρόπουλος 12, Καρυώτης 4, Κουσάσης 18, Τσούκας.

Σομαλοί Πειρατές(Βελιβασάκης): Γιαννοσπύρος 9, Καλφαγιάννης 17, Μπερτσάτος 1, Παπαηλιού 16, Πιτίδης 2, Σταβοπιεράκος 2, Ζαχαράκης 11.

Τι μας άρεσε : Οι συνεργασίες των παικτών της Flood!