10/07/2024
Gran Μανάρια 14 16 9 15 - 54 -
Most Wanted 10 13 10 17 - 52 -

Ανοιχτή η οκτάδα για Gran Μανάρια και Most Wanted!

Αν και τα Gran Μανάρια βρέθηκαν στο +13 στην τελευταία περίοδο, οι Most Wanted απάντησαν με πρωταγωνιστή τον Θεοδώρου και με το τελικό 54-52 όλα είναι ανοιχτά για την ρεβάνς.

Με σχεδόν πλήρες ροστερ τα Gran Μανάρια, σε αντίθεση με τους Most Wanted που παρατάχθηκαν με μόλις έξι παίκτες. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα από το ξεκίνημα και προηγήθηκαν 14-5. Ο Καραμασιώτης κρατούσε επιθετικά τους γηπεδούχους που μείωσαν με την λήξη του δεκαλέπτου σε 14-10.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τα Gran Μανάρια να ψάχνουν τον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία και να συνεχίζουν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ. Μάλιστα πήραν διψήφια διαφορά λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου (30-20), με τους Most Wanted να μειώνουν στο τελικό 30-23.

Ένα γρήγορο σερί 5-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με +12 (35-23). Οι Most Wanted όμως απάντησαν και με σερί 10-0 πλησίασαν στο καλάθι (35-33). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 39-33.

Στην τελευταία περίοδο τα Gran Manaria συνέχιζαν να αυξάνουν την διαφορά και με τρίποντο του Νερούτσου προηγήθηκαν 50-37. Τότε μίλησε η εκτελεστική δεινότητα του Θεοδώρου ο οποίος με συνεχόμενα προσωπικά καλάθια μείωσε 50-47. Οι γηπεδούχοι με καλάθια των Νερούτσου,  Καραμάνου προηγήθηκαν 54-47. Όμως ένα τρίποντο του Θεοδώρου και δύο βολές του Καραμασιώτη διαμόρφωσαν το τελικό 54-52 και όλα πλέον  είναι ανοιχτά για την ρεβάνς.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Καραμάνος με 8 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Καραμασιώτης με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ.

Gran Μανάρια (Καμπόλης): Καραμάνος 8, Καμπόλης 2, Γαβαθάς 5, Αλεξανδρίδης 6, Ηλίας, Καραμπούλας 6, Νερούτσος 11, Παπαευσταθίου 6, Σκληρός 8, Τσίγγος 2, Λιάκος Σ, Λιάκος Β.

Most Wanted (Ελευθεράκης): Καραμασιώτης 16, Θεοδώρου 23, Καραγκούνης, Κουσάκης 7, Μήτσης 2, Ντάνασης 4.

Τι μας άρεσε: Η συναρπαστική αναμέτρηση που παρακολουθήσαμε.