15/05/2022
Chicago Hulks 12 17 13 9 - 51 -
Μίνωες 15 16 15 8 - 54 -

Όλα ανοιχτά για Chicago Hulks και Μίνωες!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena, Chicago Hulks και Μίνωες διασταύρωσαν τα ξίφη τους για τα playoffs ανόδου της Development 2 League. Σε ένα κλειστό ματς με σκληρές μονομαχίες και αρκετό σασπένς στο φινάλε οι Μίνωες πήραν προβάδισμα τριών πόντων ενόψει της ρεβάνς (16/5), επικρατώντας με 51-52. Μυαλωμένο μπάσκετ από την ομάδα του Παπαστάμου που είχε αρκετούς πρωταγωνιστές και τον Βασίλη Γκατζιά σε εξαιρετική κατάσταση, μπάσκετ ενστίκτου από τους Chicago Hulks που βασίστηκαν στους συνήθεις υπόπτους Γιάννης Σιαχάμη και Σπύρο Νάσσου. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο της συνάντησης, με τους Μίνωες να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Ο μετέπειτα Betsson mvp Βασίλης Γκατζιάς (8π. με 1 τρίπ.) άρχισε από νωρίς να πονοκεφαλιάζει την άμυνα των Hulks, που βρήκαν στήριγμα κυρίως στις επιθετικές πρωτοβουλίες του Γιάννη Σιαχάμη (7π. με 1 τρίπ.). Σκορ δεκαλέπτου, 12-15.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα των αδερφών Τιγγινάγκα να δείχνει βελτίωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, πραγματοποιώντας μάλιστα το πιο παραγωγικό της διάστημα. Εξαιρετικός σε αυτό το χρονικό σημείο ο Σπύρος Νάσσου που σκόραρε 11 πόντους με 2 εύστοχα τρίποντα. Στην αντίπερα όχθη, η επιθετική πολυφωνία των Μινώων τους επέτρεψε να διατηρήσουν το προβάδισμα στο δρόμο προς τα αποδυτήρια. Ο Παναγιώτης Παγώνας έκανε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, σκοράροντας 6 πόντους με 2 τρίποντα. Σκορ ημιχρόνου, 17-14.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε. Χαράλαμπος Κυριακόπουλος, Βασίλης Γκατζιάς και Δημήτρης Παγώνας με 5 πόντους έκαστος ηγήθηκαν των Μινώων, βάζοντας τους στην τελευταία περίοδο με +4. Στον αντίποδα, Γιάννης Σιαχάμης (7π.), Σπύρος Νάσσου (4π.) και Αλέξανδρος Τιγγινάγκας (2π.) σκόραραν με συνέπεια για τους σκληροτράχηλους Hulks. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-46.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο Basketaki Arena με το επιμέρους σκορ να γράφει 9-8 και  τα δεδομένα να μην αλλάζουν ιδιαίτερα. Οι Hulks πάλεψαν μέχρι τέλους για την ανατροπή, χάρη στους Γιώργο Μπαντουβάκη (3π.), Αλέξανδρο Τιγγινάγκα (2π.), Κώστα Καλδέλη (2π.) και Σπύρο Νάσσου (2π.). Οι Μίνωες άντεξαν στην πίεση και απέδρασαν με το ροζ φύλλο, βρίσκοντας λύσεις στο φινάλε από τον εξαιρετικό Βασίλη Γκατζιά (8π. με 1 τρίπ.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Chicago Hulks είχαν 15/41 δίποντα, 6/33 τρίποντα και 3/8 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Μίνωες είχαν 10/39 δίποντα, 8/30 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp αναδείχθηκε ο Βασίλης Γκατζιάς με 21 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 6/7 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 23 λεπτά συμμετοχής. Από τους Hulks ξεχώρισε ο Γιάννης Σιαχάμης με 17 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας) : Σιαχάμης 17 (7 ριμπ., 3 τρίπ.), Παρσόπουλος (4π.), Μπαντουβάκης 3 (9 ριμπ., 1 μπλοκ, 1 τρίπ.), Τιγγινάγκας Ν. 2 (4 ριμπ.), Τιγγινάγκας Αλ. 4 (8 ριμπ.), Καλδέλης 5 (13 ριμπ.), Νάσσου 20 (8 ριμπ.,2 ασί., 2 τρίπ.).

Μίνωες (Παπαστάμος) : Βλάχος, Χαϊδάκης  3 (8 ριμπ., 8 ασί., 1 τρίπ.), Αλεξόπουλος Ν. (5 ριμπ.), Παπαστάμος 4 (3 ριμπ.), Κυριακόπουλος 7 (6 ριμπ., 2 ασί., 1 τρίπ.), Μπαχάς, Γκατζιάς 21 (5 ριμπ., 3 τρίπ.), Δημόπουλος 4 (7 ριμπ., 4 κλεψ.), Παγώνας 14 (5 ριμπ., 2 ασί., 1 μπλοκ, 3 τρίπ.), Αλεξόπουλος Α. 1.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.