27/06/2022
Elitήριοι by pinguin.gr 15 17 19 21 - 72 -
Elapuse BC 25 13 27 14 - 79 -

Όλα για όλα η ElaPuse!

Σε τρίτο παιχνίδι θα λύσουν τις διαφορές τους η ElaPuse με τους Elitήριους, καθώς η παρέα του Αναγνώστου επικράτησε σχετικά εύκολα με 72-79 στο δεύτερο ματς και ισοφάρισε την σειρά σε 1-1!

Με το μαχαίρι στα δόντια ξεκίνησε το ματς η ElaPuse, καθώς με 11 πόντους του Μιγιόνη, 6 του Σαραντόπουλου, 3 του Μπίτσου και τρίποντο του Δεσύπρη, βρέθηκε μέχρι και στο +12, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +10, 15-25! Ο Πατωνίδης και ο Πρίφτης με 5 πόντους έκαστος τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τρίποντο είχε Λευτέρης Λαμπρόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Elitήριοι έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους και με νέους 5 πόντους του Πατωνίδη και 5 του Λευτέρη Λαμπρόπουλου, μείωσαν στους 6, 32-38. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Ζορμπάς (4π), Δεσύπρης (3π) και Παπούλιας (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Αναγνώστου ανέβασε εκ νέου στροφές και με τους Ζορμπά – Δεσύπρη να σκοράρουν από 7 πόντους ο καθένας και τους Μπίτσο – Παπούλια να συνδράμουν από 5 πόντους έκαστος, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 51-65. Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι Πατωνίδης και Πρίφτης με 10 και 7 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 51-65!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ElaPuse πήρε σωστές επιλογές σε κρίσιμα σημεία και με δράστες στην επίθεση τους Σταυρακόπουλο, Ζορμπά, Μπίτσο και Μιγιόνη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 72-79. Για τους Elitήριους στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Κωνσταντινάκος, Παναγιώτης Λαμπρόπουλος και Πρίφτης, χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 16/25 βολές, 19/52 δίποντα 6/16 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 16/23 βολές, 12/34 δίποντα και 13/36 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Elitήριων ο Πατωνίδης με 22 πόντους, έχοντας 7/9 βολές, 6/14 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp της ElaPuse ο Μπίτσος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 6/7 βολές, 2/5 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 21 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 μπλοκ.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Λαμπρόπουλος Λ. 10 (2), Ξενόφος, Λαμπρόπουλος Π. 3, Πρίφτης 19 (2), Κωνσταντινάκος 9 (1), Κεκεμπάνος 7, Πατωνίδης 22 (1)

ElaPuse (Αναγνώστου): Νινόπουλος 3, Σταυρακόπουλος 6, Βλαντής 1, Δεσύπρης 12 (4), Μπίτσος 13 (1), Μιγιόνης 16 (3), Παπούλιας 8 (2), Αναγνώστου, Σαραντόπουλος 8, Ζορμπάς 14 (3)

Τι μας άρεσε: Κάποια εκρηκτικά διαστήματα της ElaPuse!